İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 EKİM 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, 3 Ekim 2012 tarihinde Suriye`den atılan havan mermisinin Akçakale ilçe merkezine isabet etmesi sonucu beş kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırı Türkiye’nin en önemli gündem maddesi olurken, saldırı uluslararası camia tarafından da tepkiyle karşılandı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri Suriye’yi şiddetle kınadıklarını ifade ederek, bu gibi uluslararası hukuk ihlallerinin son bulması çağrısında bulunarak, Suriye hükümetini komşularının egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeye çağırdılar.

Devamını Oku

AVRUPA İSTİKRAR MEKANİZMASI RESMEN FAALİYETE GEÇTİ

Avro Alanı daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) 8 Ekim’deki Avro Grubu (Eurogroup) toplantısıyla birlikte gerçekleştirilen ESM Guvernörler Kurulu toplantısıyla resmen faaliyete geçirildi. Avro Grubu Başkanı ve ESM Guvernörler Kurulu Başkanı Jean-Claude Juncker ESM’nin faaliyete geçirilmesinin Parasal Birliğin geleceğinin şekillendirilmesi bakımından tarihi bir adım olduğunu belirtti.

Devamını Oku

SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRİLEN HAVAN TOPU SALDIRISI TEPKİ UYANDIRDI

3 Ekim 2012 tarihinde Suriye sınırları içerisinden ateşlenen havan mermisinin Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi sakinlerine isabet etmesi sonucu beş kişinin yaşamını yitirmesine, dokuz kişinin de yaralanmasına sebep olan olay Avrupa Birliği yetkilileri ve Üye Devletler tarafından şiddetli bir biçimde kınandı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Suriye krizinin trajik etkilerinin komşu ülkelere de taşmaya başladığını ve Suriye’nin şiddete bir an önce son verip komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne ve egemenliklerine saygı göstermesi gerektiğini söylerken, Türkiye’nin egemenliğine karşı yapılan saldırıya müsamaha gösterilemeyeceğini dile getirdi. Ashton her iki tarafa da itidalli davranma çağrısında bulundu.

Devamını Oku

İSTANBUL KÖPRÜ OLUŞTURMA KONFERANSI TOBB VE AB TÜRKİYE DELEGASYONU’NUN GİRİŞİMİYLE GERÇEKLEŞTİ

Küresel İş Köprüleri girişimi kapsamındaki Köprü Oluşturma Konferansı 1 Ekim 2012 tarihinde AB, Türkiye, Mısır, Tunus ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları’ndan kamu kurumları ve iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Devamını Oku

İNGİLTERE BAŞBAKAN YARDIMCISI NICK CLEGG TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, bakanlar ve iş dünyası temsilcilerinden oluşan bir heyetle İngiltere ve Türkiye arasındaki ticari ve diplomatik ilişkileri artırmak üzere geçtiğimiz hafta Türkiye’yi ziyaret etti.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU, UKRAYNA’DA TEMASLARDA BULUNDU

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kiev’deki Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi`ndeki düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı. Ukrayna`nın dünyanın farklı coğrafyalarında görev yapan 150`ye yakın büyükelçisinin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı, dünyanın yeni bir dönemden geçtiğini ve bu sürecin doğru okunması gerektiğini ifade etti.

Devamını Oku

AB BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN REFORMUNA İLİŞKİN UZMANLAR GRUBU RAPORU YAYINLANDI

Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Erkki Liikanen başkanlığında, AB bankacılık sektörünün reformuna ilişin üst düzey uzmanlar grubu tarafından hazırlanan rapor 2 Ekim 2012’de yayınlandı. Raporda finansal sistemin istikrarının korunması ve perakende bankacılığın otomatik olarak ve bir üst limit olmaksızın riskli yatırımların kurtarılmasını sağlamasının önlenmesi için bankaların nasıl organize edilmesi ve mevzuat düzenlemesi yapılması gerektiği araştırılıyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, TEK PAZARI TAMAMLAMAK AMACIYLA YENİ ÖNLEMLER ALMAYA HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu, Tek Pazar’ın tamamlanması amacıyla 3 Ekim 2012 tarihinde, İkinci Tek Pazar Eylem Planı (Single Market Act II) teklifini açıkladı. Tek Pazar’ın tamamlanması ekonomik kriz ile mücadelesi kapsamında Avrupa Birliği’nin önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilmesi öngörülen 12 yeni öncelikli eylem ile, Avrupa Birliği’nin rekabet gücünün artırılması ve Tek Pazarın tamamlanmasıyla birlikte sürdürülebilir ekonomik büyüme ve istihdam olanakları yaratılmasına katkı sağlanmasının yanı sıra vatandaşların ve işyerlerinin Tek Pazara yönelik güvenlerinin de yeniden kazandırılması amaçlanıyor.

Devamını Oku

AVRUPA 2020 STRATEJİSİ’NİN HEDEFLERİNE İLİŞKİN SON GELİŞMELER

Ekim başında, Avrupa Birliği’nin resmi istatistik ofisi Eurostat Avrupa 2020 Stratejisi’ne ilişkin güncel verileri içeren bir rapor yayımladı. Bilindiği gibi, AB Konseyi tarafından Haziran 2010’da kabul edilen Avrupa 2020 Stratejisi ile, Avrupa’nın, bilgiye ve yenilikçiliğe dayalı, kaynakları verimli kullanan, çevreci ve daha rekabetçi, aynı zamanda yüksek istihdam sağlayarak sosyal ve bölgesel uyumu destekleyen bir ekonomiye dönüşmesi hedefleniyor. Rapor, Avrupa Birliği’nin Avrupa 2020 Stratejisiyle belirlenen hedeflere ulaşmaktaki başarısının hedefler arasında değişkenlik gösterdiğini gözler önüne seriyor.

Devamını Oku

NÜKLEER SANTRALLERE İLİŞKİN STRES TESTLERİNİN SONUÇLARI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu 4 Ekim 2012 tarihinde AB’deki nükleer santrallere uygulanan stres testlerinin sonuçlarını içeren bir tebliğ yayımladı. Buna göre Avrupa’daki nükleer güç santrallerinin güvenlik standartları genel olarak yüksek ancak neredeyse tüm nükleer santraller için güvenliğin artırılması amacıyla çeşitli tavsiyeler yer alıyor. Bundan sonraki aşamada Komisyon tavsiyelerinin uygulanmasını yakından izleyecek ve Avrupa’da nükleer güvenliği artırmak için yeni yasal düzenlemeler önerecek.

Devamını Oku

AB DENİZCİLİKTEN KAYNAKLANAN EMİSYONLARA YÖNELİK YENİ DÜZENLEME GETİRİYOR

Avrupa Komisyonu, deniz taşımacılığından kaynaklanan emisyon salınımlarını azaltmada, 2013 yılında devreye girmesi planlanan yeni bir sistem getirmeyi öngörüyor.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ GIDALARDA KULLANILABİLECEK YENİ TATLANDIRICI LİSTESİNİ KABUL ETTİ

Avrupa Birliği gıda ürünlerinde kullanılabilecek yeni tatlandırıcı maddeler listesini kabul etti. 2008 yılında kabul edilen düzenlemedeki yükümlülüklere uyumlu bir şekilde Komisyon tarafından hazırlanan iki yeni düzenleme 1 Ekim 2012 tarihinde onaylandı. Düzenlemelerden ilkinin, gıda ürünlerinde kullanılabilecek yeni tatlandırıcı listesini içerdiği; ikincisinin ise diğer tatlandırıcılar üzerindeki geçiş tedbirlerini kapsadığı ifade edildi.

Devamını Oku