İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 EYLÜL 2007

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI GAYRI RESMİ TOPLANTISI TAMAMLANDI

AB Dışişleri Bakanları gayri resmi toplantısı, AB Dönem Başkanı Portekiz’in evsahipliğinde 7-8 Eylül 2007 tarihlerinde Portekiz’in Viana do Castelo şehrinde gerçekleştirildi. Toplantıda başta Kosova, Reform Antlaşması ve Ortadoğu barış süreci olmak üzere Dönem Başkanlığı’nın gündeminde bulunan birçok konu ele alındı.

Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado, Kosova ile ilgili yapılan toplantı sonrasında basına yaptığı açıklamada, Kosova sorununun çözüme kavuşturulması konusunda tüm AB Üye Devletlerinin vermiş olduğu destekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Kosova meselesinin Portekiz Dönem Başkanlığı’nın bir numaralı gündem maddelerinden biri olduğunu söyleyen Amado, Kosova konusuna ABD ve Rusya'nın güçlü şekilde taraf olduklarını belirtti. Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ise, taraflar arasında arabuluculuk yapmakta olan ve AB, ABD ve Rusya'dan oluşan troykanın, 10 Aralık 2007 tarihinde BM Güvenlik Konseyi'ne bir rapor sunacağını hatırlattı ve bu konuda tarafları daha fazla çaba harcamaya davet etti. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise, Kosova konusunun tüm kıtanın geleceğini ilgilendiren bir mesele olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere Rusya Kosova’nın geleceği konusunda Sırbistan’ı destekliyor ve bağımsızlığa karşı çıkıyor. ABD yönetimi ise 8 Eylül 2007 tarihinde, bağımsız bir Kosova’yı devlet olarak tanıyacaklarını bildirmişti. Kosova’daki Arnavutlar, Birleşmiş Milletler’in bölgenin yönetiminden çekileceği 10 Aralık 2007 tarihinden itibaren bağımsızlık ilan edeceklerini duyurmuştu.

AB Dışişleri Bakanları gayri resmi toplantısının bir diğer önemli gündem maddesini ise tartışmalı Reform Antlaşması oluşturdu. AB Dönem Başkanı Portekiz’in Dışişleri Bakanı Amado, AB Konseyi Haziran Zirvesinde tüm AB Üye Devletlerinin Reform Antlaşması’na ilişkin göstermiş olduğu yapıcı tavrın Ekim ayında Lizbon’da gerçekleştirilecek gayri resmi devlet ve hükümet başkanları zirvesinde de devam ettirilmesinden yana olduklarını belirtirken, yapılan görüşmelerin AB’nin içeride ve dışarıda her türlü sorunla mücadele etmesini sağlayacak bir antlaşmanın oluşması için umutları arttırdığını ekledi.   

Gayri resmi zirvede, Ortadoğu barış sürecinin ele alındığı ve AB aday ülke dışişleri bakanlarının da davet edildiği bir çalışma yemeği düzenlendi. Türkiye’den Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın katıldığı 8 Eylül 2007 tarihinde gerçekleştirilen çalışma yemeğinde Babacan, Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet ve Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ile bir araya geldi. Görüşmelerde Türkiye-AB ilişkileri ve yeni hükümetin ele alındığı, Babacan’ın Avrupalı meslektaşlarına Türkiye'deki reform sürecinin devam edeceğine dair güvence verdiği bildirildi. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise Avrupa Komisyonu’nun, Türkiye'nin AB üyeliği müzakerelerinin devamı konusunda, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy tarafından talep edilen, AB'nin geleceğinin tartışılacağı Akil Adamlar Komitesi’nin kurulmasıyla ilgili olarak bir toplantı düzenleyeceğini açıkladı.