İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 EYLÜL 2007

MERKEL VE SARKOZY BiRARAYA GELDİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy 10 Eylül 2007 tarihinde Almanya’da biraraya geldi. Görüşmede başta finansal piyasalarda yaşanan son gelişmeler olmak üzere, enerji ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin, AB’nin sınırlarını ve genişlemesini belirlemek üzere kurulmasını teklif ettiği “Akil Adamlar Komitesi” konuları ele alındı.

Görüşme sonrasında yapılan basın toplantısında iki lider finans piyasası işlemlerinin şeffaflığının artırılması için AB düzeyinde girişimlerin başlatılması çağrısında bulunurken, Avrupa Komisyonu’nun en geç Mart 2008’e kadar bu çerçevede bir öneri hazırlaması gerektiğini belirtti. ABD’de alt düzey mortgage piyasalarındaki dalgalanmanın tetiklediği finansal dalgalanmaya işaret eden Merkel, derecelendirme kuruluşlarının krizin ortaya çıkabileceği konusunda kamuoyunu bilgilendirmede başarısız olduğunu söyledi. Merkel ayrıca, finansal piyasalardaki şeffaflığın artırılmasının, Almanya’nın AB Dönem ve G8 Başkanlıkları sırasında önemli gündem maddesini oluşturduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Sarkozy ise finansal spekülatörleri eleştirdi ve bütün bir uluslararası sistemin bozulmasına izin verilmemesi gerektiğini belirterek, spekülatörleri değil, girişimcileri destekleyen şeffaf bir düzenden yana olduklarını ifade etti.

Merkel-Sarkozy görüşmesinde ele alınan diğer bir konu da enerji oldu. İki lider Fransa’nın iki enerji devi SUEZ ve Gaz De France’ın birleşerek Avrupa’nın en büyük üçüncü enerji tröstünü oluşturması ve bunun piyasalardaki yansımalarını görüştü.

Son olarak görüşmenin diğer bir konusunu ise Sarkozy’nin AB’nin sınırlarını ve genişlemesini belirlemek üzere kurulmasını teklif ettiği ve Merkel tarafından da desteklenen “Akil Adamlar Komitesi” oluşturdu. Sarkozy söz konusu Komitenin hayata geçirilmesini ve Komite uzmanlarının Türkiye’nin AB üyeliği konusunda nihai kararı vermesini talep etti. Komitenin iki yıl içinde AB’nin ileriye yönelik stratejisi ve sınırları konusunda bir rapor hazırlayacağını söyleyen Sarkozy, Komite çalışmalarının Türkiye’nin katılım müzakerelerinin devamına engel olmayacağını belirtti. Sarkozy ve Merkel, tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık önerilerini tekrarlarken Sarkozy, Türkiye’nin tam üyeliğini hedefleyen müzakere başlıklarının açılmasına karşı olduğunu bildirdi.