İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 EYLÜL 2007

ÇAĞDAŞ TÜRK ÇALIŞMALARI KÜRSÜSÜ’NÜN İLK DANIŞMA KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

London School of Economics and Political Sciences (LSE) Avrupa Enstitüsü bünyesinde kurulan Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsü’nün ilk danışma kurulu toplantısı 12 Eylül 2007 tarihinde Ankara’da yapıldı. Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, LSE Avrupa Enstitüsü Direktörü Prof. Kevin Featherstone, Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan ve Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Akın katıldı.

Danışma kurulu toplantısı sonrasında yapılan basın toplantısında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kürsünün Osmanlı değil Cumhuriyet dönemi Türkiye’sine odaklanacağı için Avrupa'da ilk olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, kürsünün Avrupa kamuoyunun çağdaş Türkiye ve Türkiye-AB ilişkileri hakkında tarafsız ve sağlıklı bilgiye erişimini sağlayacağını söyledi. LSE Avrupa Enstitüsü Direktörü Prof. Kevin Featherstone ise, kürsünün hayata geçirilmesinin Türkiye'nin değerleriyle Avrupa'nın değerlerinin ne kadar uyuştuğunun göstergesi olduğunu vurgularken, Avrupa'da çokkültürlülüğü önemsediklerini ve bu çerçevede Türkiye-AB ilişkilerine de odaklanacaklarını dile getirdi.

TOBB, Merkez Bankası, Aydın Doğan Vakfı ve Akfen Holding'in katkılarıyla kurulan Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsü, Avrupa kamuoyunun Türkiye ve Türkiye-AB ilişkileri hakkında önyargılardan arındırılmış, objektif bilgiye erişimini sağlamayı, Avrupa'daki siyaset, medya ve iş dünyası çevrelerine çağdaş Türkiye'yi tanıtmayı amaçlıyor. Kürsü bünyesinde, Türkiye ve Türkiye-AB ilişkileri hakkında akademik kalitesi yüksek araştırmalar yapılacak ve bu konuda uzmanların yetiştirilmesi sağlanacak. Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsü’nün başına ise Prof. Dr. Şevket Pamuk atandı.