İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 EYLÜL 2007

AVRUPA PARLAMENTOSU TÜRKİYE KARAR TASLAĞINI GÖRÜŞTÜ

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komitesi 13 Eylül 2007 tarihinde AP Türkiye raportörü Hollandalı Parlamenter Ria Oomen-Ruijten (Hıristiyan Demokrat) tarafından hazırlanan Türkiye ile ilgili karar taslağını görüştü.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB TROYKASI TOPLANIYOR

Türkiye ile AB Troykası, Türkiye’de yeni hükümetin kurulmasının ardından ilk kez 18 Eylül 2007 tarihinde AB Dönem Başkanı Portekiz’in başkenti Lizbon’da toplanacak. Siyasi direktörler düzeyinde gerçekleşecek toplantıda Türk heyetine Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Acet başkanlık edecek

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI GAYRI RESMİ TOPLANTISI TAMAMLANDI

AB Dışişleri Bakanları gayri resmi toplantısı, AB Dönem Başkanı Portekiz’in evsahipliğinde 7-8 Eylül 2007 tarihlerinde Portekiz’in Viana do Castelo şehrinde gerçekleştirildi. Toplantıda başta Kosova, Reform Antlaşması ve Ortadoğu barış süreci olmak üzere Dönem Başkanlığı’nın gündeminde bulunan birçok konu ele alındı.

Devamını Oku

MERKEL VE SARKOZY BiRARAYA GELDİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy 10 Eylül 2007 tarihinde Almanya’da biraraya geldi. Görüşmede başta finansal piyasalarda yaşanan son gelişmeler olmak üzere, enerji ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin, AB’nin sınırlarını ve genişlemesini belirlemek üzere kurulmasını teklif ettiği “Akil Adamlar Komitesi” konuları ele alındı.

Devamını Oku

SIRBISTAN, İSTİKRAR VE ORTAKLIK ANLAŞMASI MÜZAKERELERİNİ TAMAMLADI

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn 10 Eylül 2007 tarihinde yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın Eski Yugoslavya İçin Savaş Suçları Mahkemesi ile işbirliği yapması durumunda İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın imzalanacağını bildirdi.

Devamını Oku

AB-UKRAYNA YILLIK ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB-Ukrayna Yıllık Zirvesi 14 Eylül 2007 tarihinde Kiev’de gerçekleştirildi. Zirveye AB Dönem Başkanı Portekiz’in Başbakanı José Sócrates, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner ve Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuschenko katıldı. Zirvede başta AB-Ukrayna ilişkileri olmak üzere ekonomi, enerji ve çevre alanlarındaki işbirliği konuları ele alındı

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU ANAYASAL İŞLER KOMİTESİ, SANDALYE PAYLAŞIMINI TARTIŞTI

2009 yılında yapılacak parlamento seçimlerden sonra Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) sandalye sayısının üye ülkeler arasında dağılımına ilişkin taslak rapor, 11 Eylül 2007 tarihinde AP Anayasal İşler Komitesi’nde görüşüldü. Taslak rapor, Fransız Hıristiyan Demokrat Parlamenter Alain Lamassoure ve Romanyalı Sosyalist Grup Üyesi Adrian Severin tarafından hazırlandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 2007 YILI BÜYÜME VE ENFLASYON TAHMİNLERİNİ REVİZE ETTİ

Avrupa Komisyonu 11 Eylül 2007 tarihinde, 2007 yılı ara dönem ekonomik tahminlerini açıkladı. Buna göre 2007 yılı için Avro alanındaki ekonomik büyüme %2.5, AB-27’de ise %2.8 olarak belirlendi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 2008-2009 AB BÜTÇESİ REVİZYONU ÇALIŞMALARINI BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, 2007-2013 AB bütçesi ile ilgili ara dönem değerlendirmesi yapmak ve 2013 sonrası sürece ilişkin görüşleri toplamak amacıyla, 12 Eylül 2007 tarihinde “Bütçeyi Reforme Etmek, Avrupa’yı Değiştirmek” başlıklı bir danışma belgesi yayımladı

Devamını Oku

ÇAĞDAŞ TÜRK ÇALIŞMALARI KÜRSÜSÜ’NÜN İLK DANIŞMA KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

London School of Economics and Political Sciences (LSE) Avrupa Enstitüsü bünyesinde kurulan Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsü’nün ilk danışma kurulu toplantısı 12 Eylül 2007 tarihinde Ankara’da yapıldı. Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, LSE Avrupa Enstitüsü Direktörü Prof. Kevin Featherstone, Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan ve Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Akın katıldı.

Devamını Oku

İSTANBUL RUM ORTODOKS PATRİĞİ BARTHOLEMEOS 2007 YILI SAKHAROV ÖDÜLÜ’NE ADAY GÖSTERİLDİ

Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü için 2007 yılı adayları, Avrupa Parlamentosu Kalkınma ve Dış İlişkiler ile İnsan Hakları Komitelerinin 11 Eylül 2007 tarihlerinde gerçekleştirdikleri ortak toplantıda belirlendi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KRİTİK ENERJİ PROJELERİNE KOORDİNATÖR ATAMASI YAPTI

Avrupa Komisyonu, 12 Eylül 2007 tarihinde, Konsey’in görüşleri doğrultusunda kritik enerji projelerinin uygulamasını izlemekten sorumlu olacak koordinatörlerin atamasını gerçekleştirdi.

Devamını Oku