İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 EYLÜL 2007

TÜRKİYE-AB TROYKASI SİYASİ DİREKTÖRLER TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye ile AB Troykası, Türkiye’de yeni hükümetin kurulmasının ardından ilk kez 18 Eylül 2007 tarihinde AB Dönem Başkanı Portekiz’in başkenti Lizbon’da toplandı. Siyasi direktörler düzeyinde gerçekleşen toplantıda Türk heyetine Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Acet başkanlık etti. AB Troykası heyetinde ise mevcut ve bir sonraki AB Dönem Başkanları Portekiz ile Slovenya’nın siyasi direktörleri, Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi üst düzey yetkilileri yer aldı.

Toplantıda AB yetkilileri yeni hükümetten beklentilerini dile getirirken, Vakıflar ve Sayıştay Yasaları ile TCK’nın 301. maddesi gündeme geldi. AB yetkilileri bu konularda bir an önce yasal değişiklikler yapılmasını istedi. Türk heyeti ise, yeni hükümetin reformlara devam edeceğini vurgularken, sivil anayasa çalışmalarında AB'nin desteğini istedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ise, 19 Eylül 2007 tarihinde AB Büyükelçileri ile Ankara’da bir araya geldi. AB Dönem Başkanı Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda Fırat, büyükelçilere sivil anayasa ile ilgili detaylı bilgi verdi.