İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 EYLÜL 2007

AB KONSEYİ ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Konseyi Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısı 18 Eylül 2007 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. AB Dönem Başkanı Portekiz’in İçişleri Bakanı Rui Pereira ve Adalet Bakanı Alberto Costa başkanlığında yapılan toplantıda bir araya gelen AB üye ülke içişleri ve adalet bakanları, yasadışı göç ve terörle mücadele, ortak vize bölgesi Schengen’in genişletilmesi gibi konuları ele aldı. Toplantıda karara bağlanan bazı konular ise şöyle:

Batı Balkan ülkelerine vize kolaylığı: AB Konseyi Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısında, Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ile vize kolaylığı ve yeniden kabul anlaşmalarının imzalanmasına karar verildi. Toplantı sonrasında yapılan imza töreninde AB’yi Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Adalet ve İçişlerinden Sorumlu Üyesi Franco Frattini ve AB Dönem Başkanı Portekiz’in İçişleri Bakanı Rui Carlos Pereira temsil ederken, Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan İçişleri Bakanları hazır bulundu. Törende yaptığı konuşmada Frattini, bu aşamadan sonra, Avrupa Birliği’nin sözkonusu 5 ülkeyle “vizesiz seyahat” müzakerelerine başlayabileceğini söyledi.

Anlaşmaya göre, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan vatandaşları, Schengen sistemine dahil olan 15 AB üye ülkesine gidişlerde daha kolay vize alabilecek. Ayrıca vize başvurusunda bulunan bu ülke vatandaşları, 60 Avro yerine 35 Avro ödeyecekler. 1 Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe girecek anlaşmalar, üç aya kadar olan kısa süreli vizelerde işlem sürecinin basitleştirilmesini de öngörüyor. İngiltere ve İrlanda’nın kapsam dışında tutulduğu vize anlaşmasına Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç ve İzlanda da katılıyor.

Ortak vize bölgesi Schengen’in genişletilmesi: Toplantıda AB üye ülke adalet ve içişleri bakanları Schengen ortak vize bölgesinin
1 Ocak 2008 itibariyle genişletilmesine karar verdi. Uygulamadan, 1 Mayıs 2004 tarihinde Birliğe katılan Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Slovenya, Malta ve Güney Kıbrıs yararlanabilecek. Schengen ortak vize bölgesinin genişlemesiyle birlikte ülkeler arasında kara ve deniz sınırları kaldırılacak, seyahat kolaylaştırılacak. Almanya ile Polonya ve Çek Cumhuriyeti ortak sınırında güvenlik kontrolü ise tamamen kaldırılmayacak.

Afganistan’daki durum: Adalet ve içişleri bakanlarının toplantısında Afganistan’daki son durum da ele alındı. Avrupa Birliği’nin Afganistan’daki polis operasyonunu üç aydır yürüten Alman General Friedrich Eichele’nin istifası üzerine boşalan göreve, bir başka Alman, Jürgen Scholz’un getirilmesi kararlaştırıldı.

AB Terörle Mücadele Koordinatörü: Toplantıda Mart 2007 tarihinde boşalan AB Terörle Mücadele Koordinatörlüğü’nün yetki ve sorumlulukları tartışıldı ve bu konuda uzlaşmaya varıldı. 19 Eylül 2007 tarihinde ise AB Sekreterliği Polis ve Yargı İşbirliği Direktörü Belçikalı Gilles de Kerchove, AB Ortak Dış Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Konseyi Genel Sekreteri Javier Solana tarafından bu göreve atandı.

Bilindiği üzere Avrupa Komisyonu tarafından Madrid'deki tren saldırılarının ardından ilk kez 2004 yılında terörle mücadele koordinatörü olarak atanan Hollandalı Grij de Vries, kişisel nedenlerle Mart 2007 tarihinde istifasını açıklamıştı. Javier Solana'ya bağlı çalışan Vries'in yetki ve sorumluluklarındaki belirsizlikler nedeniyle istifa ettiği ileri sürülmüştü.