İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 EYLÜL 2007

BİRİNCİ DERECE MAHKEMESİ, AVRUPA KOMİSYONU’NUN MİCROSOFT’A KARŞI VERDİĞİ KARARI ONADI

Merkezi Lüksemburg’da bulunan Birinci Derece Mahkemesi, rekabeti engellediği gerekçesiyle yazılım şirketi Microsoft'a 2004 yılında verilen 497 milyon Avroluk para cezasını onayladı. Avrupa Adalet Divanı'ndan sonra en büyük ikinci mahkeme olan Birinci Derece Mahkemesi’nde 17 Eylül 2007 tarihinde görülen davada, Microsoft'un gerekli yazılım kodlarını rakipleriyle paylaşmasına ve Windows işletim sisteminden medya oynatıcısı Windows Media Player’ı ayırmasına hükmedildi. Cezanın onaylanması ile ilgili olarak Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, kararın memnuniyetle karşılandığı bildirildi.

Hatırlanacağı üzere, AB Komisyonu, Microsoft hakkında rekabet soruşturmasını, Aralık 1998'de Sun Microsystems isimli şirketin şikayeti üzerine başlatmıştı. Geliştirdiği sunucu programlarını Microsoft'ın Windows işletim sistemine entegre edemediğini belirten Sun Microsystems, Microsoft'u, masaüstü bilgisayar sistemlerindeki hakim durumunu kötüye kullanmakla suçlamıştı. Microsoft'u resmi olarak ilk kez Ağustos 2000'de rakiplerine kasten gerekli bilgileri vermemekle suçlayan Avrupa Komisyonu, şirketi Mart 2004 tarihinde  497 milyon Avroluk para cezasına çarptırmış ve 120 gün içinde gerekli yazılım kodlarını rakipleriyle paylaşmasını ve Windows işletim sisteminden medya oynatıcısını ayırmasını talep etmişti. Avrupa Komisyonu 2006 yılında Microsoft’u gerekli rekabet kriterlerini karşılamadığı gerekçesiyle 280,5 milyon Avroluk ikinci bir para cezasına çarptırmıştı. Avrupa Komisyonu veya Microsoft'un, Birinci Derece Mahkemesi kararını bir üst mahkeme olan Avrupa Adalet Divanı'na götürme hakkı bulunuyor.

Ayrıca Avrupa Komisyonu 19 Eylül 2007 tarihinde, 7 şirketten oluşan fermuar, çıtçıt ve endüstriyel bağlantı makinesi karteline 328,6 milyon Avro para cezası verdi. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, tuhafiye malzemeleri sektöründe dünya genelinde anlaşmalı fiyat belirleyen, pazarları ve gizli ticari bilgilerini birbirleriyle paylaşan kartelin YKK, Coats, Prym, Scovill ve A. Raymond gruplarıyla, bu şirketlere bağlı iştiraklerinden oluştuğu bildirildi. 1991-2003 yılları arasında aktif olan fermuar kartelinde, YKK'ya 150 milyon Avro, Coats'a 122 milyon Avro, Prym'e 41 milyon Avro, A. Raymond'a 8 milyon Avro ve Scovill'e 6 milyon Avro ceza verildi.