İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği’nin Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin girişimiyle başlatılan Avrupa’nın Geleceği Temas Grubu’nun, Birliğin gelecekteki mimarisini şekillendirmek üzere 17 Eylül’de kabul ettiği nihai rapor, Avrupa genelinde tartışmaların merkezinde yer aldı. Almanya, Fransa, Polonya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Danimarka, İtalya, Avusturya, İspanya ve Portekiz Dışişleri Bakanlarının imzasını taşıyan rapor, Avrupa çapında bir dışişleri bakanlığı oluşturulması, ortak dış ve güvenlik politikasında kararların nitelikli çoğunluk metoduyla alınması, savunma alanındaki işbirliğinin ilerletilerek gelecekte bir Avrupa ordusunun oluşturulması gibi öneriler içeriyor. Raporda öngörülen diğer değişiklikleri ise, Avrupa Komisyonu Başkanı’nın doğrudan seçilmesi, Avrupa Komisyonu Üyelerinin sayısının azaltılması ve önem sırasına göre gruplara ayrılması, Avrupa Parlamentosu’nun görünürlüğünün ve ekonomik yönetişimdeki rolünün güçlendirilmesi oluşturuyor.

Devamını Oku

POLONYA DIŞİŞLERİ BAKANI SIKORSKI VE ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI WESTERWELLE’NİN BİRLİKTE KALEME ALDIKLARI “AVRUPA İÇİN YENİ BİR VİZYON” ADLI MAKALE THE NEW YORK TIMES’DA YAYIMLANDI

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin girişimiyle oluşturulan ve Fransa, Avusturya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Danimarka, Portekiz ve İspanya Dışişleri Bakanlarının da iştirak ettiği Avrupa’nın Geleceği Temas Grubu (Reflection Group on the Future of Europe) Avrupa’nın geleceğine dair önerilerini 17 Eylül 2012 tarihinde Varşova’daki toplantılarında kabul ettikleri nihai raporda açıkladılar.

Devamını Oku

VERHOFSTADT VE COHN-BENDIT AVRUPA’NIN GELECEĞİ İÇİN BİR MANİFESTO HAZIRLADI

Avrupa siyasetinin tanınmış isimleri olan, Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa için Liberal ve Demokratlar İttifakı Grubu Başkanı ve Belçika eski Başbakanı Guy Verhofstadt ve Yeşiller-Avrupa Hür İttifakı Grubu Eş Başkanı Daniel Cohn-Bendit Avrupa’nın geleceğine dair önerilerinin yer aldığı bir manifestoyu kaleme aldı. 1 Ekim 2012 tarihinde altı Avrupa dilinde aynı anda kamuoyuna açıklanması beklenen “Avrupa için” Manifestosu “Avrupa’da ulussonrası bir devrim” başlığı ile yayınlanacak.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ PORTEKİZ’İ ZİYARET ETTİ

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 19-21 Eylül 2012 tarihilerinde Portekiz’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi

Devamını Oku

DANİMARKA EKONOMİ VE İÇİŞLERİ BAKANI VESTAGER: “TÜRKİYE’Yİ AB’YE ALMANIN ZAMANI GELDİ”

ABHaber’in bildirdiği üzere, Danimarka’nın yayın organı Belingske’de yer alan habere göre, Danimarka’nın Ekonomi ve İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Margrethe Vestager, Türkiye’yi AB’ye alma zamanının geldiğini söyledi.

Devamını Oku

ON BEŞİNCİ AB-ÇİN ZİRVESİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİ

15’inci AB-Çin Zirvesi, Avrupa Birliği’ni temsilen AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın ve Çin Halk Cumhuriyeti’ni temsilen Başbakan Wen Jiabao’nun katılımıyla 20 Eylül 2012 tarihinde Brüksel’de gerçekleşti.

Devamını Oku

BEŞİNCİ AB-GÜNEY AFRİKA ZİRVESİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİ

5’inci AB-Güney Afrika Zirvesi AB’yi temsilen AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ile Güney Afrika’yı temsilen Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın katılımıyla 18 Eylül 2012 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU ÜYESİ GEOFFREY VAN ORDEN GKRY’NİN AVRUPA BİRLİĞİ’NE ALINMASININ BİR HATA OLDUĞUNU BELİRTTİ

Avrupa Parlamentosu Muhafazakâr ve Reformcular Grubu (European Conservatives and Reformists Group) Başkan Yardımcısı İngiliz Parlamenter Geoffrey Van Orden, AP Güvenlik ve Savunma Komitesi toplantısında yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) komşularıyla sorunlarını çözmeden AB`ye katılmasının bir hata olduğunu belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ, İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI, ARAP LİGİ VE AFRİKA BİRLİĞİ`NDEN ORTAK AÇIKLAMA

Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi ve Afrika Birliği, 20 Eylül 2012 tarihinde İslam karşıtı film ve buna tepki olarak bir kısmı ölümle sonuçlanan şiddet olaylarına ilişkin ortak bir açıklama yaptı.

Devamını Oku

SLOVENYA, BANKA ANLAŞMAZLIĞI ÇÖZÜLÜNCEYE KADAR HIRVATİSTAN’IN AB’YE KATILIM ANTLAŞMASINI ONAYLAMAYACAK

Slovenya, şu an işlerliği bulunmayan batık Yugoslav Bankası Ljubljanska Banka’nın 130.000 Hırvat’ın 172 Milyon Avro civarında olduğu tahmin edilen borcunun Slovenya’nın ulusal borcuna yazılması konusuna bir çözüm bulunamaması halinde, 1 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa Birliği’nin 28’inci üyesi olması beklenen komşusu Hırvatistan’ın AB üyeliğini veto edebileceği uyarısında bulundu.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ VE AVRO ALANI DIŞ TİCARET VERİLERİ AÇIKLANDI

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından 17 Eylül 2012 tarihinde açıklanan verilere göre, Avro Alanı’nda Temmuz 2012 itibariyle uluslararası mal ticaretinde 15,6 Milyar Avro’luk, Avrupa Birliği’nde ise, 3,1 Milyar Avro’luk bir dış ticaret fazlası kaydedildi.

Devamını Oku

BEYAZ RUSYA’DAKİ GENEL SEÇİMLERİ AÇIK ARAYLA DEVLET BAŞKANI LUKAŞENKO’NUN BELAYA RUS PARTİSİ KAZANDI

Beyaz Rusya’da 23 Eylül 2012 tarihinde yapılan ve tarafsızlığı Avrupa Birliği tarafından şüpheli olarak nitelendirilen genel seçimlerde Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya muhalif partiler Beyaz Rusya Parlamentosu’nun Alt Kanadı Temsilciler Meclisi`ne girmeyi başaramadı.

Devamını Oku

LETONYA, 2014 YILINDA AVRO ALANI’NA KATILMAYA HAZIRLANIYOR

Borç krizi çözülene kadar Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan Avro Alanı’na girme hazırlıklarını askıya alacaklarını açıklamalarına rağmen, Letonya 2014 başında Avro Alanı’na katılmayı planladığını açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU İRLANDA’YA 1 MİLYAR AVRO VERİLECEĞİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu İrlanda’ya yönelik AB ve IMF işbirliğinde hazırlanan programının yedinci gözden geçirmesini 18 Eylül’de tamamladı ve ülkeye 1 Milyar Avro’nun ödeneceği açıkladı.

Devamını Oku

AP, İLTİCA BAŞVURUSUNDA BULUNAN SIĞINMACILARA İLİŞKİN YENİ BİR KARAR ALDI

19 Eylül 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu Sivil Özgürlükler Komitesi, AB Bakanlar Konseyi ile 4 yıl süren müzakerelerin ardından, Sosyalist Grup Üyesi İspanyol parlamenter Antonio Masip Hidalgo tarafından hazırlanan ve AB`de ikamet eden sığınmacıların durumu hakkındaki teklifi kabul etti. Avrupa çapında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, 9 ret oyuna ve 4 çekimser oya karşı, 45 evet oyuyla kabul edilen teklifi, sığınmacıların cezaevlerinde gözetim altına alınmasına imkan sağlayacağı gerekçesiyle eleştiriyorlardı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU PARTNER ÜLKELERDEKİ STK’LARA SAĞLADIĞI DESTEĞİ ARTIRMA SÖZÜ VERDİ

Avrupa Komisyonu, 19 Eylül 2012 tarihinde yayınladığı tebliğ ile Avrupa Birliği’nin dış ilişkilerinde Arap Baharıyla birlikte önem kazanan ve halihazırda birçok ülkede baskı altında olan sivil topluma verdiği desteği artırma taahhüdünde bulundu. Avrupa Komisyonu, AB’nin ortağı olan ülkelerde sivil toplum kuruluşlarının sosyal hizmetlerin halka ulaştırılması, iyi yönetişim, kamu politikalarının oluşturulması sürecine önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, STK’ların bu görevlerini en iyi şekilde yerine getirmelerine imkan sağlayacak bir ortam oluşturulması için gereken kaynakları ayırmayı taahhüt etti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KÜRESEL İNSANİ YARDIM PROJELERİNE 10.000 GÖNÜLLÜ ALACAK

Avrupa Komisyonu, 19 Eylül 2012 tarihinde AB’nin küresel insani yardım projeleri ve eğitim programlarında gönüllü girişimciliği güçlendirmeyi amaçlayan yeni teklifini kamuoyuyla paylaştı.

Devamını Oku

AVRUPA’DA YABANCI DİL ÖĞRENİMİNE BAŞLAMA YAŞI GİDEREK DÜŞÜYOR

Avrupa Komisyonu 20 Eylül 2012 tarihinde “Avrupa’daki Okullarda Dil Öğretimine İlişkin Temel Bulgular-2012” başlıklı raporu yayımladı. Rapor, 26 Eylül’de Avrupa çapında etkinliklerle kutlanacak olan Avrupa Dilleri Günü öncesinde Avrupa’daki dil öğretimine ilişkin önemli tespitler içeriyor.

Devamını Oku

AB, GIDA ÜRÜNLERİNDEN ELDE EDİLEN BİYOYAKITLARI SINIRLIYOR

Avrupa Birliği gıda ürünlerinden elde edilen biyoyakıtları sınırlandırmaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ROBOTİKTE KAMU VE ÖZEL SEKTÖR ORTAKLIĞINI TEŞVİK EDİYOR

Günümüzde dünya robot teknolojileri sanayi üretiminin dörtte birinin Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilmesi üzerine, Avrupa Komisyonu, 18 Eylül 2012 tarihinde, Avrupalı şirketlerin yıllık 15,5 Milyar Avro’luk robotik pazarında paylarını daha da artırabilmeleri için 2013 yılında, yeni bir kamu-özel sektör ortaklığı (public-private partneship) başlatılacağını açıkladı. Bu kapsamda, Avrupa Komisyonu’nun Dijital Gündemden Sorumlu Üyesi Neelie Kroes, araştırma kurumları ve Avrupa imalat sanayii temsilcileri ile bu alanda yeni girişimleri teşvik etmek amacıyla bir mutabakat zaptı imzaladılar.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNDE YENİLİKÇİLİK VE TEKNOLOJİNİN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK YOL HARİTALARINI SUNDU

Avrupa Komisyonu ulaştırma sektörünün yenilikçilik potansiyelinin ortaya çıkarılması için kolları sıvadı.

Devamını Oku

OECD TARIM RAPORU AÇIKLANDI

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) “Tarım Politikası: İzleme ve Değerlendirme 2012” raporu açıklandı

Devamını Oku

FRANSA’DA YAPILAN ARAŞTIRMADA GDO`LU MISIR İLE KANSER ARASINDA BAĞLANTI BULUNDU

Fransa’da yürütülen ve Food and Chemical Toxicology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Genetiği Değiştirilmiş Organizma’lı (GDO) ürünle beslenen farelerin memelerinde tümöre, karaciğer ve böbreklerinde ciddi hasara rastlandığı belirtildi.

Devamını Oku