İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği’nin Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin girişimiyle başlatılan Avrupa’nın Geleceği Temas Grubu’nun, Birliğin gelecekteki mimarisini şekillendirmek üzere 17 Eylül’de kabul ettiği nihai rapor, Avrupa genelinde tartışmaların merkezinde yer aldı.  Almanya, Fransa, Polonya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Danimarka, İtalya, Avusturya, İspanya ve Portekiz Dışişleri Bakanlarının imzasını taşıyan rapor, Avrupa çapında bir dışişleri bakanlığı oluşturulması, ortak dış ve güvenlik politikasında kararların nitelikli çoğunluk metoduyla alınması, savunma alanındaki işbirliğinin ilerletilerek gelecekte bir Avrupa ordusunun oluşturulması gibi öneriler içeriyor. Raporda öngörülen diğer değişiklikleri ise, Avrupa Komisyonu Başkanı’nın doğrudan seçilmesi, Avrupa Komisyonu Üyelerinin sayısının azaltılması ve önem sırasına göre gruplara ayrılması, Avrupa Parlamentosu’nun görünürlüğünün ve ekonomik yönetişimdeki rolünün güçlendirilmesi oluşturuyor.

Avrupa’nın geleceğine ilişkin tartışmalara bir katkı da Avrupa Parlamentosu’nun (AP) önemli isimlerinden AP Liberaller Grubu Başkanı ve Belçika Eski Başbakanı Guy Verhofstadt ile Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit’ten geldi. Verhofstadt ve Cohn-Bendit “Avrupa için” kaleme aldıkları “Avrupa’da ulussonrası bir devrim” başlıklı manifestoda federal bir Avrupa’ya doğru ilerlenmesi gerektiğini savunuyorlar. Bu öneriler, hükümetlerarası bir yapıyı destekleyen ve AB’ye yetki devrine şüpheyle yaklaşan İngiltere gibi üye devletler tarafından hoş karşılanmayacağa benziyor. Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz aylarda Muhafazakar Parti’den gelen baskı üzerine İngiltere hükümeti ülkenin AB ile ilişkilerinin ülkenin ulusal çıkarlarına etkisine ilişkin kapsamlı bir gözden geçirme süreci başlatmıştı.

Türkiye’nin iç gündeminde ise, Balyoz davası tartışmaların merkezinde yer aldı. Kamuoyunda “Balyoz Davası” olarak isimlendirilen davada İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesince 324 muvazzaf ve emekli Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli hakkında mahkûmiyet kararı verildi. Mahkeme, dönemin 1’inci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek için 20 yıl hapis cezası kararı verdi.

Avrupa Komisyonu, verilen hapis cezaları konusunda yorum yapmaktan kaçınırken, genel olarak Türkiye'deki yargı sistemini eleştirdi.  Komisyon, davalar hakkında yorum yapmalarının söz konusu olmadığını, ancak Türkiye'deki yargılama süreçlerinin Avrupa standartlarına uygunluğu konusunda yorum yapabileceklerini belirtti. Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle yaptığı açıklamada, Türkiye’deki yargı süreçlerindeki kusurların, adil yargılama hakkını ve savunma tarafının haklarını etkilemesinden duyulan endişeyi son olarak 2011 yılı İlerleme Raporu'nda dile getirdiklerini ve Türkiye'nin bu kusurların üzerine acil olarak eğilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, bu konuya 10 Ekim 2012 tarihinde açıklanacak İlerleme Raporu'nda daha detaylı olarak yer verileceği belirtildi. Liberal Grubun İngiliz Üyesi Andrew Duff ise, Balyoz Planı davasını ve çıkan sonucu eleştirerek, davadaki iddiaların sonradan üretilmiş kanıtlar olduğunu iddia ederken, mahkemenin kararının beklenmedik bir sonuç olmadığını ve bu karara karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.