İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2012

DANİMARKA EKONOMİ VE İÇİŞLERİ BAKANI VESTAGER: “TÜRKİYE’Yİ AB’YE ALMANIN ZAMANI GELDİ”

ABHaber’in bildirdiği üzere, Danimarka’nın yayın organı Belingske’de yer alan habere göre, Danimarka’nın Ekonomi ve İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Margrethe Vestager, Türkiye’yi AB’ye alma zamanının geldiğini söyledi.

Margrethe Vestager lideri olduğu Radikaller ya da Sosyal Liberal Parti olarak bilinen Det Radikale Venstre’nin 16 Eylül 2012 tarihinde yapılan kongresinde yaptığı konuşmada, Orta Doğu’da yaşanan olayların Türkiye’nin AB’ye girmesi gerektiğinin bir kanıtı niteliğinde olduğunu belirtti.

İslam’a hakaret eden öğeler içeren ABD yapımı amatör filmin yol açtığı ve ABD Libya büyükelçisinin hayatına mal olan saldırılar ile ilgili konuşan Bakan Vestager, bu gibi olayların Türkiye’nin AB’ye katılması gerektiği savını güçlendirdiğini ifade etti.

Bakan Vestager, Türkiye’nin Arap dünyası için bir model teşkil ettiğini belirterek, Türkiye’nin Avrupa’nın Orta Doğu ve Asya’ya açılan kapısı olduğunu kaydetti. İstanbul Boğazı’nın her zaman Doğu ve Batı arasındaki buluşma yeri olduğunu söyleyen Bakan Vestager “Bu, Türkiye’nin Orta Doğu veya Asya olmadığı anlamına gelir. Türkiye de Avrupa’dır” şeklinde konuştu. Türkiye’nin Arap Baharı bakımından da önemine değinen Vestager, Türkiye’nin refah düzeyi ve laik devlet yapısıyla Orta Doğu ve Arap Dünyası için bir model olmayı hak ettiğini belirtti.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin tartışmaların geniş ve gergin tartışmalar olduğunu kaydeden Vestager, Türkiye’nin AB’nin sunduğu kriterleri karşılar karşılamaz Birliğe üye olması gerektiğini vurguladı ve “AB’ye aday tüm ülkelerinin yerine getirdiği şartları karşılar karşılamaz, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin kabul edilmesi benim için vazgeçilmez bir arzu. Türkiye, diğer Avrupa ülkelerine göre daha az veya daha fazla aşamadan geçmemeli, herkesle eşit şartlarda üyelik hakkını elde etmeli” ifadelerini kullandı.