İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2012

AVRUPA PARLAMENTOSU ÜYESİ GEOFFREY VAN ORDEN GKRY’NİN AVRUPA BİRLİĞİ’NE ALINMASININ BİR HATA OLDUĞUNU BELİRTTİ

Avrupa Parlamentosu Muhafazakâr ve Reformcular Grubu (European Conservatives and Reformists Group) Başkan Yardımcısı İngiliz Parlamenter Geoffrey Van Orden, AP Güvenlik ve Savunma Komitesi toplantısında yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) komşularıyla sorunlarını çözmeden AB'ye katılmasının bir hata olduğunu belirtti. GKRY’nin en yüksek tirajlı gazetesi olan Fileleftheros gazetesinin haberine göre Van Orden, Kıbrıslı Rumların 2004’de gerçekleşen AB üyeliklerinin ardından Kıbrıslı Türklerle olan çözüme yönelik diyaloglarını neredeyse tümüyle sonlandırdıklarını da sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği’nin 1963 yılından bu yana bilgisi dahilinde olan Kıbrıs sorununun GKRY’nin AB’ye alınmasıyla çözülemeyeceğini idrak etmemiş olmasını büyük bir öngörüsüzlük olarak nitelendiren Van Orden, bu derece büyük bir yanlış kararın sonuçlarının da ağır olacağına da dikkat çekti. AB içindeki bazı çevrelerin güya pusuda yatan Türk tehlikesinde, AB vatandaşlarının büyük bir çoğunluğunun Kıbrıslı Rumları destekleyeceğine inandığına da değinen Van Orden, söz konusu inancın büyük bir yanılsama olduğunun da altını çizdi.

Van Orden’ın beyanatına yanıt vermek amacıyla bir açıklama yapan AP Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (Progressive Alliance of Socialists and Democrats) üyesi Sofoklis Sofokleus ise aynı toplantı çerçevesinde Van Orden'e verdiği yanıtta Van Orden'in düşüncelerini kışkırtıcı ve kabul edilemez olarak nitelendirdi. GKRY’nin bilindik söylemlerini tekrarlayarak Türkiye’yi Kıbrıs’ta işgalci güç olarak tanımlayan Sofokleus, Van Orden’i de Avrupa Birliği’nin değil Türkiye’nin çıkarlarını savunmakla suçladı.