İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2012

BEYAZ RUSYA’DAKİ GENEL SEÇİMLERİ AÇIK ARAYLA DEVLET BAŞKANI LUKAŞENKO’NUN BELAYA RUS PARTİSİ KAZANDI

Beyaz Rusya’da 23 Eylül 2012 tarihinde yapılan ve tarafsızlığı Avrupa Birliği tarafından şüpheli olarak nitelendirilen genel seçimlerde Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya muhalif partiler Beyaz Rusya Parlamentosu’nun Alt Kanadı Temsilciler Meclisi'ne girmeyi başaramadı.

Ülkenin önde gelen muhalefet partilerinin boykot çağrılarına rağmen seçimlere katılım oranı yüzde 74 olarak açıklanırken, Devlet Başkanı Lukaşenko başkanlığındaki Belaya Rus Partisi 110 sandalyenin bulunduğu Beyaz Rusya Temsilciler Meclisi’ne 106 milletvekili soktu.

Meclise iktidar partisi dışında "Komünist Parti"nin 3, "Çiftçi Partisi"nin ise 1 milletvekili göndereceği belirtildi. Söz konusu iki parti de resmi olarak muhalefet partisi konumunda olsa da iktidardaki Belaya Rus Partisi’ne koşulsuz destek verdiği için Avrupa Birliği ve ABD tarafından gerçek anlamda bir muhalefet partisi olarak nitelendirilmemiştir. Muhalefetin önde gelen iki partisi konumundaki "Belarus Halk Cephesi" ve "Birleşik Yurttaş Partisi" ise seçimleri boykot ettiğinden dolayı Beyaz Rusya Temsilciler Meclisi’nde yer almadı.

Bilindiği üzere genel seçimler öncesinde birçok muhalif siyasetçi ve aktivist tutuklanmış, muhalefet partilerinin seçim broşürü dağıtması da yasaklanmıştı. Ağırlıklı olarak muhalif partileri desteklediği bilinen bazı seçim bölgelerinde çok sayıda seçmenin kaydı teknik nedenler gerekçe gösterilerek yapılmamıştı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Beyaz Rusya’da 1995 yılından bu yana gerçekleştirilen hiçbir seçimin adil ve tarafsız bir biçimde düzenlenmediğini belirtmiş, ülkedeki siyasi koşulların adil bir seçim organizasyonu için elverişli olmadığını da duyurmuştu.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle de yaptıkları ortak açıklamada, Beyaz Rusya’daki seçimleri göstermelik olarak nitelendirerek ülkede demokrasinin gelişmesi için çıkan bir fırsatın kaçırılmasından dolayı duydukları üzüntüyü dile getirdiler.