İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2012

AVRUPA KOMİSYONU KÜRESEL İNSANİ YARDIM PROJELERİNE 10.000 GÖNÜLLÜ ALACAK

Avrupa Komisyonu, 19 Eylül 2012 tarihinde AB’nin küresel insani yardım projeleri ve eğitim programlarında gönüllü girişimciliği güçlendirmeyi amaçlayan yeni teklifini kamuoyuyla paylaştı.

Buna göre, 2014-2020 tarihleri arasında küresel çapta AB insani yardım operasyonlarında gönüllü olarak çalışacak 10.000 kişiye açık olacak küresel girişimcilik fırsatları sunuluyor. Komisyon tarafından hazırlanacak organizasyonlar ve projelerde görev alacak gönüllüler birlikte eğitilip sınava girecek. Halihazırda bulunan pilot projelerin ilki Haziran 2011 tarihinde, ikincisi ise Haziran 2012 tarihinde başlatılmıştı. Projelerin getirileri üzerinde duran Avrupa Komisyonu’nun Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Krize Müdahaleden Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva, yaptığı açıklamada Avrupa’daki krize rağmen, projelerde çalışmak isteyenlerin sayısının çok olduğunu ve AB Yardım Gönüllüleri’nin bu projelerle birlikte Avrupa dayanışmasını güçlendireceklerini savundu.

AB bütçesinden 2014-2020 dönemini kapsayacak projeler için ayrılan miktar 239,1 Milyon Avro olarak açıklandı.

Kimler Katılabilecek?                                              

18 yaşını doldurmuş her AB vatandaşı ve AB ülkelerinin herhangi birinde uzun süreli oturma izni olan herkes gönüllü çalışmalara katılabilecek. Ayrıca bazı özel yetenek ve tecrübeye sahip olanlar da (özellikle insani yardım projelerinde uzman) projeler dahilinde çalışabilecek. Girişimcilik 1 Ocak 2014 tarihinde başlayacak.