İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2012

FRANSA’DA YAPILAN ARAŞTIRMADA GDO`LU MISIR İLE KANSER ARASINDA BAĞLANTI BULUNDU

Fransa’da yürütülen ve Food and Chemical Toxicology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Genetiği Değiştirilmiş Organizma’lı (GDO) ürünle beslenen farelerin memelerinde tümöre, karaciğer ve böbreklerinde ciddi hasara rastlandığı belirtildi. Fransız bilim adamlarının 2 sene süren araştırmasında, genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin daha genç öldüğü ve daha sık kansere yakalandığı görüldü. Uzun süre GDO'lu mısır tüketen farelerde tümör ve organ yetmezliği de tespit eden araştırma ile ilgili olarak Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, araştırma sonuçlarının doğrulanması halinde bu GDO'lu ürünlerin Avrupa'da yasaklanması için girişimde bulunabileceklerini söyledi.

Avrupa Komisyonu yaptığı açıklamada, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nin (EFSA) konuyu detaylı bir şekilde inceleyeceğini ifade etti. Diğer yandan GDO'lu ürünlere destek veren araştırmalar ile bu ürünlerin güvenli olduğuna işaret edildiği belirtilse de, kısa bir süredir piyasada olan bu ürünlerin uzun vadedeki etkileriyle ilgili halen yeterli bilgi sahibi olunmadığının altı çizildi. Konunun yeniden gündeme getirilmesi ve GDO’ların yeniden değerlendirilmesi gerektiği ve GDO’ların insan sağlığı için zararlarının süratle belirlenmesinin önemine vurgu yapıldı.

Avrupa Birliği’nde çoğunlukla hayvan yemleri için kullanılan GDO’lu ürünlerin satışına izin veriliyor. Yeni GDO’lu ürünlerin satışına izin verilmesi için en fazla üç ay içinde yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlar değerlendiriliyor. Fransa’da yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlarla ilgili Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı EFSA’dan araştırmanın sonuçlarını incelemesini isteyen Avrupa Birliği, incelenen ürün aklanana kadar üretici firmanın lisansının iptal edildiğini açıkladı.