İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2012

Avrupa Hareketlilik Haftası 16-22 Eylül’de etkinliklerle kutlandı

Şehirlerdeki “sürdürülebilir hareketlilik” kampanyalarını en etkin şekilde sunan ve her yıl 16-22 Eylül 2012 tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri Slovenya’nın başkenti Ljubljana şehrinde yapıldı.

Etkinliklerin genel amacını, sürdürülebilir şehir hareketliliği kapsamında kentsel yaşam kalitesinin yükseltilmesi, trafikten doğan gürültü ve hava kirliliğinin azaltılması ve otomobilsiz ulaşım alternatiflerinin yerel yönetimlerle teşvik edilmesi oluşturdu. Her yıl farklı temalarla kutlanan etkinliklerin bu seneki teması ise “Doğru Yöne Hareket” olarak belirlendi. Avrupa Komisyonu’nun sürdürülebilir şehir yaşamı sistemini kurmayı hedefleyen “Sürdürülebilir Şehir Hareketliliği Planları”nın yol haritası da etkinlik çerçevesinde tekrar gözden geçirildi. Etkinliklere dünya ve Avrupa genelinde toplam 1999 şehir katılımı sağlarken, Türkiye’den İzmir, Samsun ve Konya şehirleri Avrupa Komisyonu’nun etkinlik sitesindeki listede yerini aldı. Türkiye’nin birçok illinde de otomobilsiz şehirler sloganı ile bisiklet turları yapıldı.

Diğer taraftan, her yıl Mart ayında Avrupa’da bir şehir Avrupa Hareketlilik Haftası ödülünü almaya hak kazanıyor. Geçen senenin kazananı İtalya’nın Bologna şehri olurken, bu senenin kazananı da Mart 2013 tarihinde belli olacak. Ödül yarışmasına başvurular devam ediyor.