İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
02- 09 ŞUBAT 2007

AVRUPA KOMİSYONU BİREYSEL BANKACILIK SEKTÖRÜNE İLİŞKİN REKABET RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu bireysel bankacılık sektöründeki rekabet ortamına (bireylere ve küçük ölçekli işletmelere yönelik) ilişkin son raporunu yayımladı. AB’de tüketicilerin banka kartlarıyla yaptıkları harcamaların yıllık 1,35 trilyon Avro’yu bulduğu, bankaların bu harcamalar üzerinden işletmelerden aldıkları komisyon tutarının ise 25 milyar Avro civarında olduğunun belirtildiği raporda, özellikle banka ve kredi kartları, ödeme sistemleri ve bireysel bankacılık ürünleri alanlarında mevcut olan rekabet engellerine yer verildi. 

Raporun banka ve kredi kartları, ödeme sistemleri ve bireysel bankacılık ürünleri alanlarında ulaştığı sonuçlar şu şekilde:

  • Pazarda yüksek yoğunluk: Birçok üye ülkede özellikle banka kartı tedariğinde pazar yeni bankalara kapatılıyor ve yüksek ücretler talep ediliyor.
  • İşletmelerden alınan komisyonlar arasındaki fark: İşletmelerin banka kartlarından yapılan harcamalardan aldıkları komisyonlar üye ülkeler arasında 3-4 kata kadar çıkan oranda değişiklik gösteriyor.
  • Bankalar arası komisyonlar arasındaki fark: AB genelinde bankalar arasında uygulanan komisyonlar önemli farklılıklar gösteriyor.
  • Yüksek ve sürekli kârlılık: Özellikle kart tedariğinde bazı AB üye ülkelerindeki bankalar yüksek pazar gücüne sahip ve tüketici ile işletmelere yüksek kart ücretleri uyguluyor.
  • Kişisel bilgiler: Kişisel bilgileri içeren kredi kayıtları pazara yeni girişleri engellemek üzere kullanılabiliyor.
  • Banka kullanıcıları: Müşterilerin bir bankadan diğer bankaya geçişleri konusunda engellere sıkça rastlanırken, tüketicilerin seçim şansı azalıyor.

Avrupa Komisyonu’nun ulaştığı ilk bulguların ardından, bazı banka temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirerek rekabet sorunlarının çözümü için bankaların iç düzenleme yapma olasılığını gündeme getireceği belirtildi. Avrupa bankacılık sektörü, Avrupa Komisyonu’nun ve Avrupa Merkez Bankası’nın da desteğini alarak, bireysel ödemelerin etkililiğini artırmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla Avro Tek Ödeme Alanı (Single Euro Payment Area–SEPA) oluşturmaya çalışıyor. Bu sayede rekabet engellerinin giderilmesi hedefleniyor.

Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Neelie Kroes, rapora ilişkin yaptığı açıklamada Avrupa Komisyonu’nun bireysel bankacılık sektöründe maliyetleri gereksiz şekilde artıran rekabeti engelleyici unsurları ortadan kaldırmak için bütün yetkilerini kullanacağını ifade etti.