İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
02- 09 ŞUBAT 2007

HOLLANDA AB ANAYASASINA İLİŞKİN REFERANDUM KARARINI ERTELİYOR

Hollanda AB Anayasası’na ilişkin ikinci bir referandum yapma kararını, Anayasa metninde değişiklik yapılıncaya kadar erteledi. Yeni merkez-sol hükümetin oluşturulması için 5 Şubat 2007 tarihinde bir araya gelen üç siyasi partinin üzerinde uzlaşmaya vardıkları koalisyon anlaşmasında, yeni bir referandum yapılması kararı, ülkedeki en yüksek anayasal danışma kurumu olan Devlet Konseyi’ne bırakıldı. Buna göre AB Anayasası’nda değişiklik yapılmasının ardından Hollanda Devlet Konseyi yeni AB Antlaşması’nın ne şekilde onaylanması gerektiğine -referandum ya da parlamento onayı- ilişkin tavsiyesini sunacak. Devlet Konseyi’nin tavsiyesi, Hollanda’da AB Anayasası’nın reddedildiği 1 Haziran 2005 tarihli ilk referandumun düzenlenmesinde de önemli bir rol oynamıştı.

Hollanda Hükümeti Anayasa’nın daha kısa ve basit bir antlaşma metnine dönüştürülmesi halinde referandum sürecine gerek kalmaksızın kabul edilebileceğini ifade ediyor. Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, yeni Anayasa metninde AB’nin yetkileri ile üye devletlerin yetkilerinin daha güçlü tanımlanmasını talep ediyor. Özellikle üzerinde durulan husus ise sosyal güvenlik, sağlık ve konutlaşma gibi ulusal egemenlik alanlarına giren konuların üye devletlerin yetkisine bırakılması.

Hollanda’da AB Anayasası’na ilişkin ikinci bir referandum tartışmalarının yapıldığı sırada bu ülkede temaslarda bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, referandumların Anayasa’nın kabul sürecini çok daha güç hale getirdiğini ifade etti. 2004 yılında Portekiz Başbakanı iken referandum sürecini desteklediğini hatırlatan Barroso, bu sürecin
27 ülkeli Birlik için güç ilerlediğine dikkat çekti.