İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
02- 09 ŞUBAT 2007

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, TCK`NİN 301. MADDESİNE İLİŞKİN HAZIRLADIKLARI DEĞİŞİKLİK TASLAĞINI AÇIKLADI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türk-İş, Hak-İş, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından hazırlanan, TCK`nin 301. maddesine ilişkin değişiklik taslağı, 8 Şubat 2007 tarihinde düzenlenen ortak basın toplantısı ile kamuoyuna sunuldu.

Devamını Oku

AB TÜRKİYE’YE 159 MİLYON AVRO’LUK KIRSAL KALKINMA YARDIMINDA BULUNACAK

Avrupa Komisyonu tarafından aday ülkelerin entegrasyon sürecine destek olunması amacıyla oluşturulan ve 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlükteki beş mali yardım programının (PHARE, ISPA, SAPARD, Türkiye Katılım Öncesi Mali Yardımı, CARDS) yerini alacak olan Katılım Öncesi Mali Araç’ın (IPA) kırsal kalkınma bileşeni (IPARD) kapsamında, Türkiye’ye 2007-2009 döneminde 159 milyon Avro hibe yardımı sağlanacağı açıklandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BİREYSEL BANKACILIK SEKTÖRÜNE İLİŞKİN REKABET RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu bireysel bankacılık sektöründeki rekabet ortamına (bireylere ve küçük ölçekli işletmelere yönelik) ilişkin son raporunu yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU İÇ PAZAR ÇİZELGESİ YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu, AB mevzuatının üye ülkelerin iç hukukuna aktarılmasına yönelik İç Pazar Çizelgesini yayımladı. AB mevzuatının üye ülkelerin iç hukukları ile uyum düzeyine ilişkin sayısal verilere yer verilen çizelgede, 2006 yılı Haziran ayında yüzde 1.9 olan uyumsuzluk oranı, 2007 yılı Şubat ayında yüzde 1.2 düzeyine geriledi. 2007 yılı için hedeflenen uyumsuzluk oranı yüzde 1.5 civarındaydı. Yayımlanan çizelgede, AB mevzuatının iç hukuka aktarılmasında iyi örnekleri sunulması açısından büyük öneme sahip.

Devamını Oku

HOLLANDA AB ANAYASASINA İLİŞKİN REFERANDUM KARARINI ERTELİYOR

Hollanda AB Anayasası’na ilişkin ikinci bir referandum yapma kararını, Anayasa metninde değişiklik yapılıncaya kadar erteledi.

Devamını Oku

SLOVAKYA SCHENGEN’E ÜYE OLMAYA HAZIRLANIYOR

2008 yılında Schengen Alanına katılması beklenen Slovakya, Ukrayna ile olan sınırını güçlendiriyor.

Devamını Oku

LİZBON STRATEJİSİ ÜÇÜNCÜ GÖZDEN GEÇİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üye ülkelerin ekonomik performansını arttırmak amacıyla 2000 yılında yayımlanan Lizbon Stratejisinin üçüncü gözden geçirme toplantısı, 6 Şubat 2007 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB TROYKASI RUSYA’YA RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

AB Dönem Başkanı Almanya’nın Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, AB’nin Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner’dan oluşan AB Troykası, Rusya’ya resmi ziyarette bulundu.

Devamını Oku

AB – UKRAYNA ORTAKLIK VE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI’NIN YENİLENMESİ İÇİN MÜZAKERELERE RESMEN BAŞLADI

AB Dönem Başkanı Almanya’nın Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier başkanlığındaki AB Troykası ile Ukrayna Başbakanı Viktor Fedorovych Yanukovych arasında 6 Şubat 2007 tarihinde gerçekleşen toplantıda, Mart 2008’de sona erecek olan AB-Ukrayna Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması’nın yenilenmesi için müzakerelere başlanmasına karar verildi.

Devamını Oku

KUŞ GRİBİ NEDENİYLE İNGİLTERE’DE YAKLAŞIK 160 BİN HİNDİ İTLAF EDİLDİ

H5N1 tipi kuş gribi virüsü Macaristan’ın ardından İngiltere’nin güneyindeki Avrupa’nın en büyük hindi çiftliğinde ortaya çıktı.

Devamını Oku