İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 EYLÜL 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

 

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği gündemindeki en önemli gelişmeleri Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun Birliğin önümüzdeki dönemdeki vizyonunu ortaya koyduğu “Birliğin Durumu” konuşması ve bankacılık alanında tek bir denetim mekanizması oluşturmayı öngören Bankacılık Birliği teklifi oluşturdu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso, 12 Eylül 2012 tarihinde Strazburg’da, Avrupa Parlamentosu Üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu krize değinerek, krizin bir güven krizi olduğunu ve çözümün daha fazla entegrasyondan geçtiğini belirtti. Barroso, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Birliği’nde istikrarı sağlamak ve büyümeyi hızlandırmayı amaçlayan öncelikli üç girişimi olacağını açıkladı. İlk aşama, AB’deki 6000’den fazla bankayı Avrupa Merkez Bankası’nın denetimi altına sokmayı öngören Bankacılık Birliği teklifinin sunulması oluşturuyor. Avrupa Komisyonu sonbaharda Derin ve Gerçek bir Ekonomik ve Parasal Birliğe yönelik bir teklif sunacak. Son olarak da, 2014 yılında gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce Avrupa Komisyonu’nun AB Antlaşmalarında değişikliği öngören bir tasarıyı tartışmaya açması bekleniyor. Barroso, Avrupa Birliği’nin gelecekteki yapısını da “ulus devletler federasyonu” olarak nitelendirdi.

Avrupa Komisyonu’nun aynı tarihte açıklanan Bankacılık Birliğine ilişkin teklifi de bazı üye devletler tarafından tepkiyle karşılandı. Komisyon’un sunduğu teklifte, AB’deki tüm bankaların özel yetkileri bulunacak olan Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) gözetimi altına girmesi öngörülüyor. AB’nin en güçlü ekonomisi olan Almanya, bunun AMB’de çıkar çatışmasına yol açacağından endişelenirken, Avrupa’nın finans merkezi konumundaki Londra AMB’nin güçlenmesinin finans sektörünü olumsuz etkileyeceğinden endişeleniyor.

Türkiye-AB gündeminde ise, Avrupa Komisyonu tarafından 10 Ekim 2012 tarihinde açıklanacak olan Türkiye’nin 2012 yılı İlerleme Raporu’nun taslak halinin basına sızması vardı. Türk basınında yer alan haberlere göre, İlerleme Raporu taslağında basın ve ifade özgürlüğü alanındaki gelişmelerden kaygıyla söz edilirken, Türkiye’nin Suriye’deki duruma karşı soğukkanlı tutumu övgüyle karşılanıyor. Türkiye ekonomisinin Avrupa’daki daralmaya rağmen sağlıklı bir büyüme gösterdiğine dikkat çekilerek, büyüme hızının AB ortalaması üzerinde yer aldığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta, Arap ülkelerinde gerçekleşen yabancı diplomatik misyonlara yönelik saldırılar gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında endişeyle karşılandı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz yayımladıkları açıklamalarla saldırıları şiddetle kınadılar. Geçtiğimiz hafta İslam’a hakaret ettiği iddia edilen bir film sebebiyle Bingazi’deki ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıda aralarında ABD’nin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens’ın de bulunduğu 4 elçilik çalışanı yaşamını yitirirken, Yemen ve Mısır’daki ABD Büyükelçiliklerinin önünde protesto gösterileri yapılmıştı. Yüksek Temsilci Ashton, açıklamasında, diplomatik misyonların çalışanlarını hedef alan saldırıları kınadığını ifade ederken, ulusal yetkilileri ülkelerindeki diplomatik misyon çalışanlarını korumaya çağırdı. Ashton, bu ülkelerdeki dini ve siyasi liderlere hoşgörü ve diyaloğu teşvik etme çağrısında bulundu.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.