İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 EYLÜL 2012

HOLLANDA ERKEN GENEL SEÇİMLERİNİN GALİBİ BAŞBAKAN MARK RUTTE LİDERLİĞİNDEKİ LİBERAL PARTİ OLDU

Hollanda'da 12 Eylül 2012 tarihinde yapılan erken genel seçimin galibi az bir farkla hâlihazırda iktidarda bulunan Liberal Parti (VVD) oldu. 21 siyasi partinin katıldığı ve kayıtlı seçmenlerin yaklaşık yüzde 74’ünün oy kullandığı erken seçim sonunda toplam 11 parti meclise girme başarısı elde etti. Resmi olmayan sonuçlara göre Hollanda’da ana muhalefet partisi konumunda olan İşçi Partisi'yle (PvdA) başa baş bir seçim mücadelesi veren Başbakan Mark Rutte liderliğindeki Liberal Parti, 150 üyeli Hollanda Parlamentosu’ndaki milletvekili sayısını 31'den 41'e çıkarırken PvdA'nın milletvekili sayısı da 30'dan 39'a yükseldi.

 

2010 yılında gerçekleştirilen bir önceki seçimlerde sürpriz bir başarı elde ederek 24 milletvekili kazanan aşırı sağcı Geert Wilders’in lideri olduğu Özgürlük Partisi'nin (PVV) oy oranı yüzde 15’ten yüzde 10 civarına gerilerken Hollanda Parlamentosu’ndaki sandalye sayısı da 15’e düştü. Söz konusu düşüşe rağmen Özgürlük Partisi (PVV) Hollanda siyasetindeki en büyük üçüncü parti konumunu korurken ciddi bir çıkış yakalayacağı düşünülen Sosyalist Parti'nin (SP) milletvekili sayısı bir önceki seçimlerde olduğu gibi 15’te kaldı.

                                                                                                                          

Başkent Lahey'de seçim sonuçlarıyla ilgili düzenlenen gecede bir konuşma yapan Başbakan Mark Rutte,  lideri olduğu Liberal Parti’nin tarihinde ilk kez bu denli yüksek oy oranı yakaladığına dikkat çekerek elde ettikleri başarıdan duyduğu mutluluğu ifade etti.

Hollanda Erken Genel Seçimlerinde ağırlıklı olarak sol görüşlü partilerin listesinde bulunan 14 Türk kökenli adaydan ana muhalefetteki Sosyalist Parti (PvdA)  listesinden Keklik Yücel, Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk ile Sosyalist Parti'den Sadet Karabulut da Hollanda Parlamentosu’na seçilmeyi başardı.

 

Hollanda Kraliçesi Beatrix’in demokratik teamüller gereği seçim sonuçlarının resmi olarak açıklanmasından sonra hükümeti kurma görevini Liberal Parti lideri ve Başbakan Mark Rutte'ye vermesi bekleniyor.