İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 EYLÜL 2012

AVRUPA KOMİSYONU GKRY’NİN EN BÜYÜK İKİNCİ BANKASI LAIKI BANK İÇİN 1,8 MİLYAR AVRO’LUK KURTARMA PAKETİNİ GEÇİCİ OLARAK ONAYLADI

Avrupa Komisyonu, 13 Eylül 2012 tarihinde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) en büyük ikinci bankası olan Laiki Bank (Cyprus Popular Bank) için 1,8 Milyar Avro’luk bir kurtarma paketine geçici olarak onay verdi. Komisyon, yaptığı yazılı açıklamada süresini altı ay olarak öngördüğü yardım paketinin piyasa koşullarına olan etkilerini en aza indirgeyecek özelliklere haiz olduğunun altını çizerek Laiki Bank’in kurtarılması için gereken mali desteğe yeşil ışık yaktığını ifade etti. Komisyon’dan yapılan açıklamada GKRY yetkililerinin kendilerine tanınan altı aylık süre içerisinde Laiki Bank’in mali açıdan ayakta durabilmesi için yeniden yapılandırılacağını taahhüt ettikleri de önemle vurgulandı.

Bilindiği üzere GKRY Hükümeti, 30 Haziran 2012 tarihinde iflasın eşiğindeki Laiki  Bank'ın toplam hisselerinin yüzde 84’üne tekabül eden 1,8 Milyar Avro’luk hissesini satın almış, böylelikle banka da yönetim ve işleyiş olarak bir devlet bankası haline gelmişti. GKRY Hükümeti ayrıca henüz satın almamış olduğu ve Laiki Bank’ın çoğunluğu Rus yatırımcıların elinde bulunan yüzde 16 oranındaki hisselerini de talep olduğu takdirde satın alma garantisi vermişti. GKRY’nin Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nın başlamasına bir gün kala aldığı bu karar başta Almanya olmak üzere birçok AB ülkesi tarafından bir oldubitti olarak nitelendirilmişti. GKRY Hükümeti’nin oldubitti olarak nitelendirilen bu tutumuna rağmen Avrupa Komisyonu’nun Laiki Bank için kurtarma paketine onay vermesi de bankanın ana hissedarı olan GKRY Hükümeti’ne yapılan doğrudan bir yardım olarak nitelendirildi.