İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 EYLÜL 2012

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: “YENİ ÜYELER AB`Yİ GÜÇLENDİRİR”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında gerçekleşen Eurochambres Ortak Üyeler Komitesi toplantısı Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de gerçekleşti. Toplantıya, Eurochambres Başkanı Alessandro Barberis (İtalya) ve Hırvatistan Ekonomi Odası Başkanı Nadan Vidosevic ile beraber, Arnavutluk, Bosna-Hersek,  Makedonya ve İsrail Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı, Avusturya, Beyaz Rusya, Karadağ, Rusya Federasyonu ve Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odaları temsilcileri katıldı.

TOBB Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada Temmuz 2013 itibariyle AB’ye üye olacak olan Hırvatistan’ın bölgedeki diğer aday ve potansiyel aday ülkeler için başarılı bir örnek oluşturduğunu ve Hırvatistan’ın dönüşüm sürecindeki deneyimlerinden bu ülkelerin yararlanması gerektiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu ayrıca, Hırvatistan’daki dönüşüm sürecinin başarısında, AB katılım süreci yanında, Hırvat siyasilerinin kararlılığı ve Hırvat halkının gerçekleştirilen reformlara olan desteğinin belirleyici olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği liderlerine de çağrıda bulunan Hisarcıklıoğlu, AB’nin aday ve potansiyel aday ülkelerle, komşuluk politikası kapsamında olan ülkelerdeki reform süreci için ilham kaynağı olmasının çok önemli olduğunu ve AB vatandaşlarının AB’nin kurucu liderleri Monnet, Schuman, Adenauer, Spinelli ve entegrasyon sürecini ileri taşıyan liderleri özlediğini ifade etti. Avrupa Birliği’ndeki krize de değinen Hisarcıklıoğlu, AB’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz sebebiyle gereğinden fazla içe dönük politikalar takip ettiğini ve genişleme sürecinin devam etmesi gerektiğini belirtirken, yeni üyelerin AB’nin gücünü artıracağını vurguladı.

TOBB Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde bölgedeki ülkelerin iş dünyası kuruluşlarının, hükümetlerini reform yapmaya zorlamaları gerektiğini belirtirken, muhalefeti, toplumun tüm kesimlerini reform sürecine destek vermesi için işbirliği ve birlikte çalışmaya yönlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin son 30 yıla sığdırdığı ekonomik, siyasi ve sosyal dönüşüme dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, krize rağmen, 2010 ve 2011 yıllarında sağlanan rekor büyüme, ihracat artışı ve yaratılan istihdama dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu konuşmasının sonunda, dönüşüm sürecindeki ekonomilerde gelecek nesiller için iş dünyası olarak yoğunlaşılması gereken alanları özetledi. Ekonomik ve siyasi reformların halkın refahı için zorunlu olduğunu, reformların başarısı için geniş toplum desteği ve sahiplenme gerektiğini belirtirken, AB’nin reform çabaları için ilham kaynağı olmayı sürdürmesi gerektiğini ifade etti.  Son olarak AB’nin entegrasyonunu tamamlamadığını ve yeni üyelere kapılarını açık tutması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “iş dünyası temsilcileri olarak, AB ile ve kendi bölgemizdeki ülkelerle ilişkileri teşvik etmeli ve bu konudaki alt yapının geliştirilmesinin takip edilmesini sağlamalıyız” dedi.