İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
09-16 ŞUBAT 2007

İKV, ABGS, KKTC BAŞBAKANLIK AB KOORDİNASYON MERKEZİ VE KIBRIS TÜRK TİCARET ODASI İŞBİRLİĞİNDE, KKTC’NİN AB ENTEGRASYONUNU ELE ALAN SEMİNER DÜZENLENDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından 2005 yılında başlatılan ve Türkiye genelinde 28 ilde yapılması öngörülen “Avrupa Birliği ile Katılım Müzakereleri Süreci” başlıklı seminerler dizisinin onikincisi, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin önerisi ile 13 Şubat 2007 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirildi. Seminer öncesinde, İKV Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ökütçü, İKV Genel Sekreter Vekili Leyla Tunç Yeltin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Can Baydarol, ABGS Ulusal Program Daire Başkanı Nilgün Arısan Eralp ve ABGS Ekonomik ve Mali İşler Daire Başkanı Dr. İnci Ataç Rösch’ten oluşan heyet, KKTC’de bir dizi temasta da bulundu. Temaslar çerçevesinde, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Erdil Nami’yi ziyaret eden heyet, ABGS Genel Sekreteri Büyükelçi Oğuz Demiralp’in de katılımıyla KKTC’nin Türkiye Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüştü.

İKV, KKTC Başbakanlık Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi, ABGS ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası işbirliğiyle Girne’de gerçekleştirilen “Üyelik Başvurusundan Tam Üyeliğe Giden Yolda: Deneyimlerle AB Entegrasyon Süreci” başlıklı seminere, kamu kurum ve kuruluşları, iş dünyası ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. İKV Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ökütçü, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Erdil Nami ve ABGS Genel Sekreteri Oğuz Demiralp’ın yanı sıra KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın açış konuşmalarını yaptığı seminerin yöneticiliğini İKV Genel Sekreter Vekili Leyla Tunç Yeltin yaptı. Seminerde İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Can Baydarol, Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen son noktayı değerlendirerek, bu süreçte karşılaşılan sorunlara ve kamuoyunda varolan yanlış algılamalara değindi. ABGS Ulusal Program Daire Başkanı Nilgün Arısan Eralp, müzakere sürecinde AB ile yürütülen çalışmalar kapsamında, müzakere fasıllarına ilişkin son durumu özetledi. ABGS Ekonomik ve Mali İşler Daire Başkanı Dr. İnci Ataç Rösch ise sunumunda, AB’nin sağladığı mali yardımlar çerçevesinde AB programları, hibe ve kredileri ayrıntılı bir şekilde ele aldı.