İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
09-16 ŞUBAT 2007

AVRUPA KOMİSYONU, PHARMA-GATT ANLAŞMASI’NIN TÜM ÜYE ÜLKELER TARAFINDAN KABUL EDİLMESİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Avrupa Komisyonu, 12 Şubat 2007 tarihinde AB üyesi ülkeler, İsviçre ve ABD arasında imzalanan ve yeni ilaçların ticaretini amaçlayan uluslararası Pharma-GATT Anlaşması’nın tüm üye ülkeler tarafından kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Üçüncü kez gözden geçirilen Pharma-GATT Anlaşması, ilaç ticareti gerçekleştiren ülkeler arasında gümrüklerin kaldırılmasını ve Avrupa ilaç şirketlerinin rekabet düzeyinin artırılmasını amaçlıyor. Söz konusu anlaşmanın gözden geçirilmesine ve sonuçlandırılmasında Avrupa Komisyonu büyük rol oynamıştı.

Avrupa Komisyonu’nun Ticari İşlerden Sorumlu Üyesi Peter Mandelson, tüm üye ülkelerde kabul edilen anlaşmanın, şirketlere ve tüketicilere serbest ticaret imkanı sunduğunu belirtti. Mandelson, anlaşmanın Avrupa Komisyonu’nun ticaret ortamının modernleştirilmesinde göstermiş olduğu kararlılığı bir kez daha teyit ettiğine işaret etti.

Anlaşma çerçevesinde 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren, ilaç üretiminde kullanılan ara kimyasal ürünler de dahil olmak üzere, AB, ABD ve İsviçre arasında yeni ilaç ürünlerinde sıfır gümrük uygulaması başlatılmıştı. Üçüncü kez gözden geçirilen Pharma-GATT Anlaşması ile 1290 yeni kimyasal ve eczacılık ürünü, AB’ye ihraç edilen ve gümrükten muaf mevcut 7329 ürünlük listeye ilave ediliyor. Diğer ülkelerinde katılımına açık olan anlaşmanın, 2007 yılı içerisinde Japonya tarafından kabul edilmesi bekleniyor.  Avrupa Kimyasallar Sanayi Konseyi (European Chemical Industry Council - CEFIC) rakamlarına göre, Birlik içinde bulunan ilaç şirketlerinin anlaşma ile, 2007 yılı için yaklaşık 230 milyon Avro tasarruf edeceği belirtiliyor.

Birçok kimyasal ara ürün ve ilaç, 1994’te DTÖ nezdinde imzalanan Pharma-GATT anlaşmasına göre serbest ticaret rejiminden faydalanıyordu. Ancak, son senelerde özellikle biyo-teknoloji alanında kaydedilen gelişmeler sonucu, yeni kimyasal ve eczacılık ürünleri sözleşmenin kapsamı dışında kalmıştı.