İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EYLÜL 2012

BULGARİSTAN AVRO’YA GEÇİŞİ ASKIYA ALDI

Bulgaristan’ın AB’nin tek para birimi Avro’ya geçme planlarını askıya aldığı açıklandı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Maliye Bakanı Simeon Dyankov ortak para birimine katılma planlarının askıya alınması kararının Avro Alanı’ndaki ekonomik sorunlar ve bloğun geleceğine dair belirsizliklerden kaynaklandığını açıkladı. Bunun yanında, Bulgaristan’da kamuoyunun da Avro Alanı’na şüpheyle bakması ve ülkenin kemer sıkma programının üçüncü yılına girmesinin de bu kararda etkili olduğu ifade ediliyor. Maliye Bakanı Dyankov “bizim ve halkın düşüncesinde yönelim değişti… Şu anda Avro Alanı’na girmenin hiçbir faydasını göremiyorum, sadece maliyeti var… Halk eğer katılırsak kimi iflastan kurtarmamız gerekeceğini bilmek istiyor. Bizim için çok riskli ve kuralların ne olduğu ve bir iki yıl içinde nasıl değişeceği de belli değil” şeklinde konuştu.  Başbakan Borisov ise, Avrupa’da karar alıcılar arasındaki fikir ayrılıklarının endişelerini artırdığını belirtirken, özellikle Almanya’nın büyümeden çok mali disipline önem veren politikası ile Fransa gibi bazı ülkelerin büyümeye ve genişlemeci politikalara ağırlık veren yaklaşımları arasındaki ayrılığa dikkat çekti.

Bulgaristan, Avro krizinden daha az etkilenmeyi başaran AB ülkelerinden biri oldu.  Geçen yıl büyüme oranı yüzde 1,7 olarak kaydedildi. Bu yıl ise, yüzde 1,2 olması bekleniyor. Bulgaristan kemer sıkma programı kapsamında 2011 yılında ücret ve emeklilik maaşlarını düşürerek bütçe açığını GSYİH’nın yüzde 2,1’i oranına indirmeyi başardı. Bulgar para birimi Leva’nın değerinin Avro’ya bağlı olduğu sıkı bir para politikası uygulanıyor. 3 yıllık kemer sıkma politikalarının sonucunda Bulgaristan Avro’ya geçişten önceki son aşama olan Avrupa döviz kuru mekanizmasına girmek için tüm kriterleri yerine getiriyor. Başbakan Borisov tarafından 2010 Ocak ayında yapılan açıklamada, ülkenin bu mekanizmaya katılmak için resmen başvuruda bulunacağı açıklanmıştı.

Avro Alanı’nın içinde olduğu borç krizi diğer bazı yeni üyelerin de Alan’a katılma planlarını yeniden gözden geçirmelerine sebep oldu. Litvanya Başbakanı Andrius Kubilius geçtiğimiz hafta ülkesinin “ancak Avrupa hazır olduğunda” ortak para birimine katılacağını açıklamıştı. Benzer şekilde Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis de ülkesinin Avro’ya geçiş takviminin 2013 baharında yeniden gözden geçirileceğini belirtmişti.  Avro Alanı’na 17inci üye olarak en son katılan ülke 2011 yılında Estonya olmuştu.