İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EYLÜL 2012

OECD’NİN ARAŞTIRMASINA GÖRE AVRUPA BİRLİĞİ’NDEKİ MALİ KRİZ KÜRESEL EKONOMİYİ DE YAVAŞLATIYOR

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) 6 Eylül 2012 tarihinde yayımladığı değerlendirmede, Avrupa Birliği’nde etkisini artırarak devam ettiren mali krizin küresel ekonomiyi de yavaşlattığı bulgusuna vardı.

OECD’nin Genel Sekreter Yardımcısı ve Baş Ekonomisti Pier Carlo Padoan tarafından hazırlanan değerlendirmede Fransa ve İtalya gibi AB’nin önde gelen ülkelerinin de ekonomik durgunluğa sürüklendiği ve bu nedenle AB içindeki krizin daha da derin ve çözümsüz bir hale geldiğine dikkat çekildi. Almanya, Fransa ve İtalya’nın da dahil olduğu birçok AB ülkesinin 2012 yılının üçüncü ve dördüncü çeyreğinde yüzde 1 oranında küçülmesinin beklendiğine işaret edilen OECD değerlendirmesinde, söz konusu küçülmenin zaten yüksek olan işsizlik sorununu daha da kötü bir hale getireceği de vurgulandı.

Pier Carlo Padoan tarafında hazırlanan OECD Değerlendirmesi, Avrupa Birliği’nde etkisini artırarak süren mali krizin küresel ekonominin motoru konumundaki Kuzey Amerika ve Uzakdoğu ülkelerini de etkilediğine işaret ederken, AB krizinin özellikle kendi mali sorunlarıyla mücadelede zorlanan Japonya’yı olumsuz etkilediğini de vurguladı. Japonya ekonomisinin 2012 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 2,3 oranında küçüleceği tahmininde bulunan OECD, küçülmenin bu seviyede sürmesi halinde Japonya’nın üretime dayalı ekonomisinin çökebileceği uyarısında bulundu. ABD ve Kanada’nın da Avrupa Birliği’ndeki mali krizden olumsuz olarak etkilendiği bulgusuna varan OECD, söz konusu olumsuzluğa rağmen Kuzey Amerika ekonomilerinin henüz bir küçülmeyle karşılaşmamasını küresel ekonomi için sevindirici ve iyimser bir gelişme olarak nitelendirdi.

OECD’nin “What is the near-term global outlook / Kısa vadeli küresel görünüm nasıl” başlıklı değerlendirmesine aşağıdaki internet adresinden ulaşılabilir: http://www.oecd.org/eco/economicoutlookanalysisandforecasts/Interimassessment6September2012.pdf