İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EYLÜL 2012

AB’YE OLUMLU YAKLAŞAN AB VATANDAŞLARININ ORANI ARTIŞ GÖSTERDİ

AB vatandaşlarının ülkelerinin Birliğe üyeliğine bakışlarını ölçmek amacıyla gerçekleştirilen Eurobarometre anketi sonuçları, AB kamuoyunun Avrupa Birliği’ne bakışının son aylarda iyi yönde değiştiğini ortaya koydu.

6 Eylül 2012’de yayımlanan Eurobarometre anketi sonuçlarına göre, 2 ve 17 Haziran tarihleri arasında 27 üye ülkeden toplam 26.622 kişi ile yapılan görüşmeler sonucu AB hakkında olumlu görüş bildirenlerin oranı yüzde 40 düzeyinde oldu. Aynı konuda, Kasım 2011’de yapılan son araştırmaya göre AB’ye olumlu yaklaşanların oranı yüzde 31 olmuştu. Üye devletler arasındaki dağılıma bakıldığında, yüzde 61’lik oran ile Bulgaristan ve yüzde 58’lik oran ile Romanya ülkelerinin AB üyeliğine en olumlu yaklaşan iki üye devlet olurken, yüzde 22 ile İngiltere ve yüzde 25 ile Çek Cumhuriyeti AB’ye olumlu yaklaşımın en az olduğu üye devletler oldu.

Eurobarometre anketinden elde edilen sonuçlar şu şekilde:

  • Katılımcıların çoğuna göre, yoksullukla mücadele ve sosyal kapsayıcılık Avrupalıların Avrupa Parlamentosu tarafından savunulmasını istedikleri öncelikli alanlar arasında ilk sırada yer alıyor.
  • Katılımcıların yüzde 72’si AB’nin öncelikli konularının işsizlikle mücadele ve yeni iş alanlarının yaratılması olması gerektiği üzerinde anlaştılar.
  • Katılımcıların yüzde 50’si ülkelerinin AB üyeliğinin “iyi bir şey” olduğunu, yüzde 31’lik bir kesim “ne iyi, ne kötü bir şey olduğunu”,  yüzde 16’lık bir kesim ise “kötü bir şey” olduğunu düşündüklerini ifade ettiler.
  • Bir diğer ilgi çekici nokta ise, araştırmaya katılanların yüzde 54’ünün AB’nin kendi görüşlerini dikkate almayacağına inandıkları ve bu durumun AB kurumlarında da geniş oranda geçerli olduğunu düşünmeleriydi.
  • Anket sonuçları, ayrıca her 10 katılımcıdan 3’ünün AB kurumlarının isimlerini bilmediklerini ortaya koydu.
  • Bilinirliği en yüksek AB Kurumu ise yüzde 53’lük oranı ile Avrupa Parlamentosu oldu. Bunun yanında, katılımcıların yalnızca 4’te 1’i gelecek Avrupa Parlamentosu seçimlerinin 2014 Haziran ayında yapılacağını bildiklerini kaydettiler.
  • Ayrıca yüzde 57’lik bir kesim ise seslerini duyurmalarının en etkili yolunun gelecek Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanmak olduğunu düşünüyor.

Eurobarometre anketi sonuçlarına ilişkin bir açıklamada bulunan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz bulguların cesaret verici olduğu yorumunda bulundu.