İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EYLÜL 2012

AVRUPA BİRLİĞİ KÜRESEL NAVİGASYON UYDU SİSTEMLERİ AJANSI’NIN MERKEZİ PRAG’A TAŞINDI

Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Ajansı’nın (GSA) merkezi Brüksel’den Prag’a taşındı. Ajansın resmi açılışı Çek Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Pavel Dobes’in de katılımıyla 6 Eylül 2012 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı ve Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Üyesi Antonio Tajani tarafından gerçekleştirildi. Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Ajansı Doğu Avrupa ülkelerinden birinde açılan ilk AB ajansı olma özelliği taşıyor. Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Ajansı’nın amacı, uyduların emniyetinin sağlanması ve yeni küresel navigasyon uydu sistemleri kurulumunun temellerinin hazırlanması olarak belirlendi. Bununla birlikte, Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen Avrupa Uydu Navigasyon Programları olan Galileo ve EGNOS’un (European Geostationary Navigation Overlay Service) uygulanması da AB ajansının görevleri arasında olacak.

Avrupa Küresel Uydu Sistemleri’nin son bütçesi 12,75 Milyon Avro olarak belirlendi. Önümüzdeki yıllarda Prag’daki merkezin genişletilmesi ile hâlihazırda 60 olan çalışan sayısının arttırılması hedefleniyor. Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Ajansı’nın uyduların, roket atarların, tesislerin ve Galileo Güvenlik Kontrol Merkezi’nin operasyonlarının güvenliğinin sağlanması ve Avrupa uydu navigasyon sistemleri pazarının oluşturulması olmak üzere iki temel görevi bulunuyor.

Komisyon’un Avrupa Küresel Uydu Sistemleri Tüzüğü’nün düzeltilmesi için hazırladığı yasa tasarısında, AKUS (Avrupa Küresel Uydu Sistemleri) Programları’nın 2014-2020 dönemi çok yıllı mali çerçevesi içinde Avrupa Komisyonu’ndan Avrupa Küresel Uydu Sistemleri Ajansı’na kademeli olarak devredilmesi planlanıyor. Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Ajansı’nın bu yeni görevleri üstlenmesi ile çalışan sayısının 2020 yılına kadar 60’tan 180’e çıkarılması bekleniyor. Komisyon’un tahmini hesaplamalarına göre, Galileo Programlarının konuşlanma aşamasının tamamlanması ve Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Programlarının faydalanma aşamasının finanse edilmesi için 2014-2020 döneminde 7 Milyar Avro bütçe ayrılması öngörülüyor.