İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EYLÜL 2012

Avrupa Birliği Sivil Savunma Mekanizması Portekiz’deki orman yangınlarının söndürülmesi için devreye geçirildi

Bir süredir aşırı sıcak hava ve kuraklıkla mücadele eden Güney Avrupa ülkelerindeki orman yangınlarına, Portekiz’in başkenti Lizbon’un 150 kilometre uzağındaki Ourem yakınlarındaki orman yangınları da eklendi. Yangınları kontrol altına almada güçlük çeken Portekizli yetkililer, Avrupa Birliği Sivil Savunma Mekanizmasından yardım talebinde bulundu. Birlik’ten ilk etapta 4 yangın söndürme uçağı istenirken, komşu ülkelerden Fransa ve İspanya’dan gelecek ek yardım için de çağrıda bulunuldu.

Avrupa Komisyonu’nun Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Krize Müdahaleden Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva yaptığı açıklamada, Avrupa düşüncesinin temelini oluşturan dayanışma olgusunun Birlik içinde herhangi bir yerde yaşanan felaketlerde daha da belirgin hale geldiğini hatırlattı. Avrupa Komisyonu’nun Gözlem ve Bilgi Merkezi, bölgedeki son gelişmeleri diğer AB üye ülkeleri ile de paylaştığını açıkladı.  

Komisyon’un sivil savunma uzmanları sürekli olarak yangın risklerini ve Avrupa’daki orman yangınlarının dönemsel süreçlerini izleyerek, acil durumlar için ulusal uzmanlara gerekli bilgiyi sunuyor. Avrupa Birliği Sivil Savunma Mekanizması bundan önce 2010 ve 2011 yılında Avrupa içinde ve dışındaki orman yangınlarının söndürülmesi için 20 kez devreye geçirilmişti.