İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EYLÜL 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminde Avro Alanı’ndaki ekonomik krize ilişkin gelişmeler ve değerlendirmeler yer aldı. Avrupa Merkez Bankası’nın borç sorunu yaşayan AB ülkelerinden tahvil alım kararı, Bulgaristan’ın Avro’ya geçme planlarını askıya alması, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) Avrupa Birliği’ndeki mali kriz ile ilgili değerlendirmeleri gündemin öne çıkan başlıklarıydı. Bunun yanında, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin dönem başkanlığında Türkiye`nin AB`ye katılım süreci ile ilgili görüşleri gündemin bir diğer önemli başlığını oluşturdu.

Devamını Oku

İKV, “ABD’NİN GELECEK BAŞKANLIK SEÇİMLERİ SONRASI TİCARET POLİTİKASI VE AB-ABD TİCARET İLİŞKİLERİ” KONULU BİR SEMİNER DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, 10 Eylül 2012 tarihinde, “ABD’nin Gelecek Başkanlık Seçimleri sonrası Ticaret Politikası ve AB-ABD Ticari İlişkileri” başlıklı bir seminer düzenledi. Başkanlık ve Kongre Çalışmaları Merkezi’nin (Center for the Study of the Presidency and Congress) kıdemli danışmanı Sherman Katz, gelecek ABD yönetimi tarafından uygulanabilecek olası ticaret politika senaryolarını açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI BAŞKANI BORÇ SORUNU YAŞAYAN ÜLKELER İÇİN GELİŞTİRİLEN TAHVİL ALIM PROGRAMINI AÇIKLADI

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, 6 Eylül 2012 tarihinde, borç yükü altında bulunan ve makul faiz oranıyla piyasalardan borçlanamayan Avro Alanı ülkelerinin borçlarının tahvil alım programıyla Avrupa Merkez Bankası tarafından nasıl satın alınacağının detaylarını açıkladı.

Devamını Oku

BULGARİSTAN AVRO’YA GEÇİŞİ ASKIYA ALDI

Bulgaristan’ın AB’nin tek para birimi Avro’ya geçme planlarını askıya aldığı açıklandı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Maliye Bakanı Simeon Dyankov ortak para birimine katılma planlarının askıya alınması kararının Avro Alanı’ndaki ekonomik sorunlar ve bloğun geleceğine dair belirsizliklerden kaynaklandığını açıkladı.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI GAYRİRESMİ TOPLANTISI 7-8 EYLÜL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi (Gymnich) Toplantısı 7-8 Eylül 2012 tarihlerinde gerçekleştirildi. Ana gündemi Suriye’de giderek kötüleşen insani durumun oluşturduğu Gymnich toplantısında, İran’ın nükleer programına ilişkin E3+3 formatında sürmekte olan müzakerelerin yanı sıra AB dış politikasında su ve eğitim konuları da ele alındı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU RUS ENERJİ ŞİRKETİ GAZPROM HAKKINDA REKABET SORUŞTURMASI BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, Rus enerji üreticisi ve tedarikçisi Gazprom şirketi hakkında Avrupa Birliği rekabet yasalarına aykırı hareket etmiş olabileceği gerekçesiyle resmi soruşturma başlattı.

Devamını Oku

AB KONSEYİ BAŞKANI VAN ROMPUY TÜRKİYE’NİN AB’YE KATILIM SÜRECİNİN DURDUĞUNU BELİRTTİ

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, 5 Eylül 2012 tarihinde Brüksel’de AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle yaptığı toplantıda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin dönem başkanlığının başlamasından bu yana Türkiye`nin AB`ye katılım sürecinin neredeyse tamamen durduğunu ifade etti.

Devamını Oku

OECD’NİN ARAŞTIRMASINA GÖRE AVRUPA BİRLİĞİ’NDEKİ MALİ KRİZ KÜRESEL EKONOMİYİ DE YAVAŞLATIYOR

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) 6 Eylül 2012 tarihinde yayımladığı değerlendirmede, Avrupa Birliği’nde etkisini artırarak devam ettiren mali krizin küresel ekonomiyi de yavaşlattığı bulgusuna vardı.

Devamını Oku

AB’YE OLUMLU YAKLAŞAN AB VATANDAŞLARININ ORANI ARTIŞ GÖSTERDİ

AB vatandaşlarının ülkelerinin Birliğe üyeliğine bakışlarını ölçmek amacıyla gerçekleştirilen Eurobarometre anketi sonuçları, AB kamuoyunun Avrupa Birliği’ne bakışının son aylarda iyi yönde değiştiğini ortaya koydu.

Devamını Oku

KOSOVA’DA ULUSLARASI GÖZETİM DÖNEMİ SON BULDU

Kosova, Uluslararası Yönlendirme Grubu’nun (ISG) Kosova`daki "gözetimli bağımsızlığı” 10 Eylül 2012 tarihinde sona erdi. Böylelikle ülke, tam bağımsızlığını kazanmış oldu.

Devamını Oku

BOSNA-HERSEK AB ÜYELİĞİ SÜRECİNDE SUNULAN YOL HARİTASININ İLK TARİHİNİ KAÇIRDI

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland, Bosna-Hersek’in Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusu yapmasına yönelik 27 Haziran 2012’de sunduğu haritasındaki ilk hedefin belirtilen süre zarfında yerine getirilmemesinden duydukları derin üzüntüyü ifade ettiler.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ÇİN’DEN İTHAL EDİLEN GÜNEŞ PANELLERİNE İLİŞKİN ANTİ-DAMPİNG SORUŞTURMASI BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, 6 Eylül 2012 tarihinde Avrupa Birliğine ithal edilen Çin menşeli güneş panelleri ve parçalarına ilişkin 15 ay sürecek bir anti-damping soruşturması başlattı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ 2012 YILI İKİNCİ ÇEYREK BÜYÜME VERİLERİ AÇIKLANDI

AB resmi istatistik kurumu Eurostat, 6 Eylül 2012’de Avrupa Birliği ve Avro Alanı’nın 2012 yılı ikinci çeyrek büyüme verilerini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ KÜRESEL NAVİGASYON UYDU SİSTEMLERİ AJANSI’NIN MERKEZİ PRAG’A TAŞINDI

Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Ajansı’nın (GSA) merkezi Brüksel’den Prag’a taşındı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, RADYO SPEKTRUMUNUN ORTAK KULLANIMINI TEŞVİK EDİYOR

Günümüzde internet erişimli telefon, tablet ve tüm diğer mobil cihazların kullanımının giderek yaygınlaşması sonucunda yüksek hızda kesintisiz internet erişim ve hizmetlerine yönelik taleplerin de artığı gözleniliyor.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ ADALET DİVANI ŞARAPLARIN PAZARLANMASINDA SAĞLIKLA İLGİLİ İFADE İÇEREN TANITIMA İZİN VERMEDİ

Avrupa Birliği Adalet Divanı 6 Eylül 2012 tarihinde aldığı kararla şarabın “kolaylıkla hazmedilebilir” şeklinde tanıtımının yapılmasına izin vermedi.

Devamını Oku