İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 AĞUSTOS-4 EYLÜL 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Yaz döneminde, AB kurumlarının tatilde olması sebebiyle durgun seyreden Brüksel gündeminde, 24 Ağustos’ta gerçekleşen Merkel-Samaras görüşmesinin ardından, Antonis Samaras liderliğindeki Yunan hükümetinin kurtarma paketi karşılığında uygulamayı taahhüt ettiği kemer sıkma önlemlerinin uygulanması için ek süre istemesiyle birlikte bir kez daha Yunanistan’ın Avro Alanı’ndan ayrılabileceği endişesi hakimdi.  

Üye devletlerden Fransa’da, Jean-Marc Ayrault liderliğindeki sosyalist hükümetin Romanların iş piyasasına entegrasyonunu artırmak üzere açıkladığı önlem paketi Avrupa Komisyonu tarafından memnuniyetle karşılanırken, Fransa’nın yasadışı Roman kamplarını kapatmaya devam etmesi de insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti. Hatırlanacağı gibi, Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı döneminde Fransa, Romanların zorla sınırdışı edilerek ülkelerine geri gönderilmesi sebebiyle eleştirilerin hedefi haline gelmişti.

Son dönemde Başbakan Ponta ile Cumhurbaşkanı Basescu arasındaki siyasi rekabet ve yargının bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünü kısıtlayan yeni yasalar dolayısıyla Avrupa Komisyonu tarafından eleştirilen Romanya’da ise, geçici olarak görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Basescu 29 Temmuz'da yapılan referanduma katılanların yüzde 88’inin cumhurbaşkanlığına devam etmesi aleyhinde oy kullanmasına rağmen, Anayasa Mahkemesi’nin referanduma katılım oranının yüzde 50’nin altında kaldığına hükmetmesi sonucu 21 Ağustos’ta cumhurbaşkanlığı görevine geri döndü.

AB’nin önemli ticari ve stratejik ortaklarından Rusya, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği için 18 yıldır yürütmekte olduğu müzakereleri 22 Ağustos tarihinde tamamlayarak DTÖ’nün 156’ncı üyesi oldu. Rusya’nın DTÖ’ye katılması Avrupa Komisyonu tarafından memnuniyetle karşılandı. Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht Rusya’nın DTÖ üyeliğinin Rusya ekonomisinin dünya ekonomisine entegrasyonu yönünde önemli bir adım olduğunu kaydederken, bunun gerek Rus gerekse Avrupalı şirketler için yeni fırsatlar sunduğunu belirtti.

Yaz döneminde Suriye’de Esad yönetiminin sivil halka uyguladığı şiddet devam etti. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak 17 Ağustos 2012 tarihinde Türkiye’yi ziyaret etti. Gerçekleştirilen görüşmelerin ana gündem konusunu şiddetin sürmekte olduğu Suriye’deki durum oluşturdu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını yürüten Fransa’nın davetlisi olarak 30 Ağustos’ta Suriyeli mültecilere ilişkin BMGK toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, BMGK’yi tarihi bir fırsatı kaçırdığı gerekçesiyle eleştirdi Suriye ile ilgili acilen harekete geçmeye çağırdı. BMGK’de sunduğu beş maddeli öneride Suriyeli mültecilerin konakladığı kamplara BMGK tarafından bir bilgi ziyaretinde bulunulması, sivil halkın göç etmesine izin vermeyecek şekilde gerçekleşen bombalama olaylarına karşı ortak bir duruş belirlenmesi, Suriye’de yerinden edilmiş insanların sorunlarının çözümüne odaklanılması ve güvenliğin sağlanması için gerekli uluslararası önlemlerin alınması ile mülteci sorununun çözümüne yönelik BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Suriye’ye komşu ülkeler tarafından bir komisyon kurulması yer aldı.

Türkiye’nin iç gündeminde ise, yaz döneminde giderek artan terör saldırıları milletimizi yasa boğdu. 20 Ağustos 2012 tarihinde, Gaziantep Karşıyaka Polis Merkezi’ne 30 metre uzaklıkta meydana gelen bombalı saldırıda 4’ü çocuk 10 kişi hayatını kaybetti, 67 kişi yaralandı. 2 Eylül 2012 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde PKK’lı teröristlerin düzenlediği saldırıda 10 asker şehit oldu, 7 asker de yaralandı. İKV olarak biz de, gerçekleştirilen hain saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine ve yakınlarına en derin başsağlığı dileklerimizi sunarız.

                                                                                                                                                      

Tüm okuyucularımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlar, iyi bir hafta dileriz.