İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 AĞUSTOS-4 EYLÜL 2012

EKONOMİ KURTARMA PAKETİ İÇİN EK SÜRE İSTEYEN YUNANİSTAN BAŞBAKANI SAMARAS MERKEL VE HOLLANDE İLE GÖRÜŞTÜ

22 Ağustos’ta Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüşen Avro Grubu başkanı Jean-Claude Juncker Yunan yetkililerine ikinci ekonomi kurtarma paketine ilişkin taahhütlerini yerine getirmeleri için son bir şans daha verdiklerini açıkladı. Yunanistan’ın Avro Alanı’ndan çıkmasını istemediklerini, bunun bütün Avro Alanı için tehlike arz edebileceğini belirten Juncker, Yunanlıların “kredibilite krizi” ile mücadele ettiğini ifade etti.

Yunanistan hükümetinin öncelikle, iki seneyi kapsayan 11 Milyar Avro tutarındaki tasarruf paketi üzerinde uzlaşması gerekiyor. Ana hedefi kamu açığının 2014’e kadar kontrol altına alınması olan kurtarma paketi ülkede ücretler ve emekli aylıklarının 800 Avro’nun altına indirilmesi gibi halk tarafından istenmeyen ve daha fazla durgunluğa sebep olma riski bulunan önlemler alınmasını gerektiriyor. 2011’de Yunanistan’ın kamu açığı yüzde 9,3 idi. Juncker Yunanistan’dan ekonomiye ilişkin reformlar ve özelleştirmede daha fazla çaba sarf edilmesini istemişti. AB Maliye Bakanları, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF üçlüsü (Troyka) tarafından Yunanistan’ın ikinci kurtarma programında kaydedilen ilerlemeye ilişkin hazırlanan rapor üzerindeki çalışmalarını tamamlamadan ülkeye verilmesi öngörülen 30 milyar Avro tutarında yardım kesinleşmeyecek. Nihai kararın ise Ekim ayından önce verilmesi beklenmiyor.

24 Ağustos’ta Berlin’de Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile, 25 Ağustos’ta ise Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşen Yunanistan Başbakanı Samaras, ikinci kurtarma paketi kapsamında taahhütlerini yerine getirmekte kararlı olduklarını, bunun için AB’den daha fazla mali yardım değil, biraz daha fazla zaman istedikleri mesajını verdi. 

Kurtarma paketinin iki yılda 11,7 Milyar Avro tutarında tasarruf ve yoğun bir özelleştirme programını içerdiğini ifade eden Samaras, özelleştirmelerin başarıyla gerçekleşmesi için özellikle Almanya’daki politikacılara seslenerek Yunanistan’ın Avro Alanı’ndan çıkmasına dair tartışmalara son vermelerini istedi. 

Fransa ve Almanya, Yunanistan’ın bütçe ve makroekonomiye ilişkin taahhütlerine bağlı kaldığı sürece ülkenin Avro Alanı’nda kalmasını destekleyeceklerini belirttiler. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Yunan Hükümeti’nin ekonominin kurtarılması için elinden geleni yapacağına ve halkın da bunu destekleyeceğine inandıklarını ifade etti.