İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 AĞUSTOS-4 EYLÜL 2012

ŠTEFAN FÜLE VE EGEMEN BAĞIŞ TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİK SÜRECİNİN TIKANDIĞI İDDİALARI HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, EurActiv Haber Sitesi ile gerçekleştirdiği röportajda genişlemenin Avrupa Birliği’nin doğasında olduğunu belirterek, Avrupa Birliği’nin varlığına altı üye ülkeyle başladığını ve bugün 27 üyeli bir Birlik’e dönüştüğünü hatırlattı.  Genişleme sürecinin yavaşladığını kabul eden Füle, sürece ivme kazandırmak için daha fazla çaba ve

 

yaratıcılığa ihtiyaç bulunduğunu da sözlerine ekledi. AB'ye üye olmak isteyen dokuz aday ülke bulunduğunu kaydeden Füle, söz konusu aday ülkelerin varlığını da AB'ye duyulan güvenin en önemli kanıtı olarak değerlendirdi.

Füle, Türkiye'nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) AB dönem başkanlığını tanımama kararıyla ilgili görüşlerinin arkasında olduğunu ve Türkiye'ye, AB'nin temel kurumlarından birini boykot etmeme çağrısında bulunduklarını vurguladı. GKRY Dönem Başkanlığı ile ilgili yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin AB kurumlarıyla ilişkileri sürdürdüğünün de altını çizen Füle, Pozitif Gündem sürecinin devam edeceğine olan inancını da ifade etti. Füle, Pozitif Gündemin esasen ilişkilerde yeni bir felsefe olduğunu, müzakere sürecinin yerini almak ya da ona paralel bir sistem tesis etmeyi amaçlamadığını ve genişleme sürecini normal hızına taşıyacak bir köprü bulmayı hedeflediğini de dile getirdi. Türkiye ile 30 Haziran 2010 tarihinden bu yana yeni bir fasıl açılmamasının tüm süreç üzerinde olumsuz bir etkisi bulunduğunu ifade eden Komisyon üyesi, hem pozitif gündem, hem de vize muafiyeti görüşmelerinin yararlı olacağını dile getirdi.

Avrupa Komisyonu Üyesi Füle’nin açıklamalarına paralel nitelikte bir beyanatta bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da Türkiye’nin AB üyeliği yönündeki kararlılığının artarak devam ettiğini ifade etti. Türkiye’nin son yıllarda elde ettiği ekonomik başarıların aslında AB'ye mesaj olduğunun altını çizen Bağış, Türkiye'nin AB'de hak ettiği onurlu yeri alması gerektiğini ve alacağını vurguladı.

AB Bakanı Bağış, AB’yi Türkiye'nin reform süreci olarak gördüğünü kaydederek, son yıllarda yapılan reformlar sayesinde Türkiye'nin uluslararası alanda çok daha saygın bir ülke haline geldiğini söyledi. Egemen Bağış, Türk halkının her zaman reform sürecinin arkasında durduğunu ifade ederek yapılan reformların yalnızca kağıt üzerinde kalmayarak kamuoyu tarafından da benimsendiğinin altını çizdi. Özellikle GKRY Dönem Başkanlığı’nın başlamasından sonra AB sürecinin rafa kaldırıldığı iddialarının arttığına dikkat çeken Bakan Bağış, söz konusu iddialara rağmen Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak reform konusunda her zamankinden daha kararlı olduklarını da sözlerine ekledi.