İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 AĞUSTOS-4 EYLÜL 2012

AVRUPA PARLAMENTOSU YEŞİLLER GRUBU HEYETİ KKTC’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu (The Greens / European Free Alliance) Eş Başkanı Rebecca Harms ve beraberindeki heyet, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP-BG) davetlisi olarak 31 Ağustos 2012 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. Yeşiller Grubu heyetinde Eş Başkan Rebecca Harms’ın yanı sıra, AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkanı Fransız AP Üyesi Hélène Flautre, AB-Türkiye KPK Eş Başkanı Alman AP Üyesi Franziska Keller de yer aldı.

AP Yeşiller Grubu ile düzenlenen ortak toplantıda söz alan CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy AB’den beklentilerini aktararak başladığı konuşmasında ülkede yaşanan ekonomik ve sosyal gerilemenin nedenlerine de değindi. Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türklerle olan ilişkilerinin daha kurumsal seviyede olması gerektiğini belirten Akansoy, AB’nin KKTC’ye karşı olan tutarsızlığının ve ciddiyetsizliğinin Kıbrıs Türk toplumunda ciddi bir moral bozukluğu ve umutsuzluk yarattığını da belirtti. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) 2004 yılında tek taraflı olarak AB üyesi yapılmasından sonra Kıbrıslı Türklerin AB’ye kazandırılması konusunda verilen sözlerin tutulmadığını hatırlatan Akansoy, ekonomik ve toplumsal olarak kendi kendimize yetebilmek için burada işler bir sistem yaratılmasının şart olduğunu ifade etti.  Özellikle Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün hayata geçmesi yönündeki taleplerini yineleyen Genel Sekreter Akansoy,  eğitim, kültür ve spor konularında da yeni AB tüzüklerine ihtiyaçları olduğunun da altını çizdi. Kıbrıs Türk toplumu olarak Kıbrıs’ta nihai bir çözüme ulaşana kadar ayakta duracak olan yapıyı yaratmak zorunda olduklarına dikkat çeken Akansoy, bunun için de AB’nin söz vermiş olduğu desteğe ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

KKTC’deki eğitim sisteminin ülkenin ihtiyacı olan insanları yetiştirmediği için Kıbrıslı Türk gençlerinin istihdam edilmediğini ve göç etmek zorunda bırakıldığını belirten CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Çağlar ise bu sorunu daha da kötüleştiren ana etkenin AB’nin Kıbrıslı Türkleri dışlayan tutumu olduğunu kaydetti.  Kıbrıslı Türklerin Erasmus ve Bologna süreçlerine dahil olmamasının KKTC’deki eğitim sorununda büyük etkisi olduğunu ifade eden Çağlar, AP Yeşiller Grubu’ndan konuyu Avrupa Parlamentosu gündemine taşımasını beklediklerini de dile getirdi.

Konuşmaların ardından söz alan Yeşiller Grubu Eş Başkanı Rebecca Harms da Kıbrıslı Türklerin eğitimi konusunda AB’ye yapılan eleştirilere katıldığını belirterek Erasmus ve Bologna süreçlerinden yararlanamayan Kıbrıslı Türk gençleri için acil olarak çalışmaya başlayacakları taahhüdünde bulundu. Harms, Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu’nun yaz bitiminde yeniden yapılandırılacağını belirterek iki Kıbrıslı Türk milletvekilinin de AP’de gözlemci olarak yer alması için girişim başlatacaklarını belirtti.