İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 AĞUSTOS-4 EYLÜL 2012

ALMANYA’YA KISA SÜRELİ SCHENGEN VİZESİ BAŞVURULARINDA YENİ DÜZENLEME

Almanya, 3 Eylül 2012 tarihinden itibaren 3 aydan kısa Schengen vizesi müracaatlarını Almanya Büyükelçiliği ya da ilgili başkonsolosluklar üzerinden kabul etmeyeceğini, kısa süreli Schengen başvurularının belirlenen özel şirket üzerinden yapılacağını duyurdu. Schengen vizesi müracaatlarının iDATA firması üzerinden, Almanya’nın diplomatik temsilciliklerine iletileceğinin ve işlemlerin bu firma tarafından yapılacağının duyurulduğu açıklamada, Schengen vizesi talep edenlerin iDATA'nın Ankara, Bursa, Gaziantep ve İstanbul'da bulunan temsilciliklerine başvurulabileceği; Kasım 2012 tarihinden itibaren de, İzmir ve Antalya'da iki yeni başvuru merkezinin hizmete geçeceği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, yeni prosedürle birlikte vize için şahsi başvuru yapmaya gerek kalmadığı, eğer başvuru başka kişi tarafından yapılacaksa, başvuru sahibinin kendi adına vize başvurusu yapacak kişiye vekalet vermesi gerektiği ifade edildi. Vize başvurusunda talep edilen belgelerde bir sorun olması durumunda, Büyükelçilik ya da ilgili başkonsolosluğun telefonla başvuru sahibiyle iletişime geçeceği bildirilirken, ender durumlarda gerekli görülmesi halinde başvuru sahibinin şahsi bir görüşme için Büyükelçiliğe ya da başkonsolosluğa çağırılabileceği ifade edildi.

Konu ile ilgili detaylı bilgiye şu internet adresinden ulaşılabilir:http://www.ankara.diplo.de/Vertretung/ankara/tr/07__Visa/IDATA.html