İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 AĞUSTOS-4 EYLÜL 2012

FRANSA, ROMANLARIN İSTİHDAM VE BARINMA SORUNLARININ GİDERİLMESİ İÇİN YENİ KARARLAR ALDI

Nicholas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı sırasında Romanlara uygulanan bazı yaptırımlar, tahliye kararları ve geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen Roman kamplarını kapatma uygulaması, Avrupa Komisyonu ve bazı insan hakları dernekleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Bunun üzerine Jean-Marc Ayrault liderliğindeki yeni sosyalist hükümet, 22 Ağustos’ta Romanların istihdam ve barınma sorunlarının giderilmesi için aldığı kararları açıkladı. Yerel Eşitlik ve Konut Bakanı Cécile Duflot tarafından yapılan açıklamada, Göçmen Ofisi tarafından tahsil edilen vergilerin kaldırılacağı ve Romanların yasal olarak çalışabileceği sektörlerin genişletileceği belirtildi.

Fransa hükümeti 22 Ağustos 2012 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü bakanlar kurulu toplantısının ardından,  Romanları işe alan işverenlerin tabi olduğu verginin kaldırılacağı ve Romanların inşaat, otel ve restorancılık başta olmak üzere hizmet sektörü, tarım, endüstri, temizlik, bilişim teknolojileri, bankacılık, finans, ticaret ve sağlık sektörlerinde iş piyasasına katılmasının önündeki kısıtlamaların kaldırılacağını açıkladı. Avrupa Komisyonu, Fransa hükümetinin açıkladığı Romanların iş piyasasına entegrasyonunu kolaylaştırmaya yönelik önlemleri memnuniyetle karşıladı. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, bu önlemlerin “doğru yönde atılmış bir adım” olduğunu belirtildi ve Fransa hükümetine Romanların iş gücü piyasasına katılmasına yönelik mevcut tüm kısıtlamaların en kısa zamanda kaldırılması çağrısında bulunuldu. Alınan kararların bir an önce somut önlemlerle desteklenmesi gerektiğini açıklayan Avrupa Komisyonu, daha etkin bir regülasyon süreci için Fransa ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti. Komisyon şimdiden Roman kamplarının düzenlenmesi projesine 470 bin Avro tutarında para yardımı yaptı.

Fransa’da 15 bin ile 20 bin arasında Roman olduğu tahmin ediliyor. AB Temel Haklar Ajansı tarafından yapılan araştırmalara göre, AB ülkelerinde yaşayan Romanların yüzde 80’i fakirlik sınırında yaşıyor. Üçte biri maaşlı bir işte çalışıyor ve sadece yüzde 15’lik bir kısmı ortaöğretimi tamamlamış durumunda. Aynı zamanda yüzde 45’inin barındıkları yerlerde mutfak, tuvalet ve elektrik ihtiyaçlarında eksikler var. Araştırmaya katılan Romanların yarısı ise, geçen yıl itibariyle etnik kökene bağlı ayrımcılığın kurbanı olduğunu düşünüyor.