İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 AĞUSTOS-4 EYLÜL 2012

26-31 AĞUSTOS DÜNYA SU HAFTASI OLARAK KUTLANDI

1991 yılından bu yana her sene 26-31 Ağustos tarihlerinde Stockholm’de gerçekleşen ve su, tarım, sağlık ve bağlantılı konuları ele alan Dünya Su Haftası Etkinlikleri, bu yıl “Su ve Gıda Güvenliği” teması altında düzenlendi. 21’incisi yapılan etkinlikte konuşan Avrupa Komisyonu’nun Kalkınmadan sorumlu Üyesi Andris Piebalgs AB’nin su, sağlık ve gıda güvenliği gibi konulara verdiği önemi vurguladı.

Piebalgs, Avrupa Birliğinin 2004-2009 döneminde dünya genelinde 32 milyonu aşkın kişiye temiz içme suyu ve 9,5 milyonu aşkın kişiye de sanitasyon sağladığını kaydetti. Halihazırda, 60’ı aşkın ülkenin Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen su ve sanitasyon odaklı projelerinden yararlandığını hatırlatırken, son 10 yılda AB’nin bu projeler için ayırdığı bütçenin üçe katlanarak yılda 2 Milyar Avro’ya ulaştığını belirtti.

İklim değişikliğine bağlı olarak dünyada önümüzdeki 30-40 yıl içinde su ve gıda kıtlığı ile karşı karşıya gelecek ülke sayısının artacağını vurgulayan Piebalgs, Milenyum Kalkınma Hedefleri’nden birinin dünyadaki herkesin temiz içme suyuna erişmesini ve hijyenli bir ortamda yaşamasını sağlamak olduğunu belirtti ve halen dünya genelinde günde 4000 çocuğun kirli içme suyu nedeniyle yaşamını yitirdiğine, dikkat çekti.

Buna rağmen, günde 4000 civarında çocuğun kirli içme suyu nedeniyle hayatını yitirdiğine ve gelişmekte olan ülkelerde içme suyu ve hijyen koşullarındaki sağlıksız ortama bağlı hastalıkların yaygın olduğuna değinen Piebalgs, tüm insanların temiz içme suyuna erişim sağlayabilmesi için çabaların artırılması gerektiğine dikkat çekti.