İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 AĞUSTOS-4 EYLÜL 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Yaz döneminde, AB kurumlarının tatilde olması sebebiyle durgun seyreden Brüksel gündeminde, 24 Ağustos’ta gerçekleşen Merkel-Samaras görüşmesinin ardından, Antonis Samaras liderliğindeki Yunan hükümetinin kurtarma paketi karşılığında uygulamayı taahhüt ettiği kemer sıkma önlemlerinin uygulanması için ek süre istemesiyle birlikte bir kez daha Yunanistan’ın Avro Alanı’ndan ayrılabileceği endişesi hakimdi.

Devamını Oku

İKV’NİN “SORULARLA AB POLİTİKALARI VE TÜRKİYE” SERİSİNDEN İKİ YENİ YAYIN: “ENERJİ POLİTİKASI” VE “ORTAK BALIKÇILIK POLİTİKASI”

2004 yılında İKV tarafından yayımlanan ve temel AB politika alanlarında okuyuculara bilgi vermeyi hedefleyen “15 Soruda 15 AB Politikası” kitapçık serisi uzmanlarımız tarafından güncellenmeye devam ediyor. Serinin 11’inci ve 12’nci kitapçıkları Ağustos ayı içerisinde yayımlandı.

Devamını Oku

EKONOMİ KURTARMA PAKETİ İÇİN EK SÜRE İSTEYEN YUNANİSTAN BAŞBAKANI SAMARAS MERKEL VE HOLLANDE İLE GÖRÜŞTÜ

22 Ağustos’ta Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüşen Avro Grubu başkanı Jean-Claude Juncker Yunan yetkililerine ikinci ekonomi kurtarma paketine ilişkin taahhütlerini yerine getirmeleri için son bir şans daha verdiklerini açıkladı.

Devamını Oku

MERKEL YENİ BİR AB ANTLAŞMASI İÇİN KONVANSİYON TOPLANMASINI İSTİYOR

Haftalık haber dergisi Der Spiegel’in 27 Ağustos 2012 tarihli baskısında yer alan bir habere göre, Almanya Şansölyesi Angela Merkel AB’de yeni bir kurumsal reform süreci başlatmak istiyor.

Devamını Oku

ŠTEFAN FÜLE VE EGEMEN BAĞIŞ TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİK SÜRECİNİN TIKANDIĞI İDDİALARI HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Avrupa Komisyonu`nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, EurActiv Haber Sitesi ile gerçekleştirdiği röportajda genişlemenin Avrupa Birliği’nin doğasında olduğunu belirterek, Avrupa Birliği’nin varlığına altı üye ülkeyle başladığını ve bugün 27 üyeli bir Birlik’e dönüştüğünü hatırlattı.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AVRUPA EĞİTİM VE BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR VAKFI ANKETİ YAYINLANDI

Türk halkının Avrupa Birliği (AB) tam üyeliğine yönelik bakışını ortaya koymak amacıyla Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) tarafından düzenlenen ankette Türk halkının Avrupa Birliği’ne olan inancının daha düşük bir seviyeye gerilediği bulgusuna ulaşıldı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU YEŞİLLER GRUBU HEYETİ KKTC’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu (The Greens / European Free Alliance) Eş Başkanı Rebecca Harms ve beraberindeki heyet, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP-BG) davetlisi olarak 31 Ağustos 2012 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti.

Devamını Oku

AVUSTURYA KAMUOYUNDA TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE OLAN KARŞITLIK AZALDI

Uluslararası Gallup kamuoyu araştırma şirketinin Avusturya temsilciliğini yürüten Karmasin Motivforschung şirketinin yaptığı anketin sonuçlarına göre Avusturyalılar arasında Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkanların oranının önemli bir düşüş göstererek yüzde 47 oranına gerilediği ortaya çıktı.

Devamını Oku

GAZİANTEP SALDIRISI’NA DÜNYA’DAN KINAMA

20 Ağustos 2012 tarihinde, Gaziantep Karşıyaka Polis Merkezi’ne 30 metre uzaklıkta meydana gelen bombalı saldırıda 4’ü çocuk 10 kişi hayatını kaybetti; 67 kişi yaralandı. PKK’lı teröristlerin bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıya yurtdışından tepki gecikmeden geldi.

Devamını Oku

ALMANYA’YA KISA SÜRELİ SCHENGEN VİZESİ BAŞVURULARINDA YENİ DÜZENLEME

Almanya, 3 Eylül 2012 tarihinden itibaren 3 aydan kısa Schengen vizesi müracaatlarını Almanya Büyükelçiliği ya da ilgili başkonsolosluklar üzerinden kabul etmeyeceğini, kısa süreli Schengen başvurularının belirlenen özel şirket üzerinden yapılacağını duyurdu.

Devamını Oku

ROMANYA CUMHURBAŞKANI BASESCU GÖREVİNE RESMEN GERİ DÖNDÜ

Romanya Parlamentosu’nun Anayasa Mahkemesi’nin Temmuz ayında yapılan referandumu geçersiz kılan kararını kabul etmesi sonucunda, Romanya Cumhurbaşkanı Basescu 28 Ağustos 2012 tarihinde görevine resmen geri döndü.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DAKİ GÖÇMEN KARŞITI EYLEMLER MEŞRULAŞIYOR

Yunan makamları ülke genelinde kaçak göçmenleri tutuklamaya devam ederken bir yandan da azınlıkları ve göçmenleri artan ırkçı saldırılara karşı uyardığı belirtildi.

Devamını Oku

FRANSA, ROMANLARIN İSTİHDAM VE BARINMA SORUNLARININ GİDERİLMESİ İÇİN YENİ KARARLAR ALDI

Nicholas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı sırasında Romanlara uygulanan bazı yaptırımlar, tahliye kararları ve geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen Roman kamplarını kapatma uygulaması, Avrupa Komisyonu ve bazı insan hakları dernekleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Devamını Oku

RUSYA, 18 YIL SÜREN MÜZAKERELERİN ARDINDAN DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ’NE ÜYE OLDU

Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması’na üyeliği için 1993 yılında başvuruda bulunan Rusya Federasyonu, 22 Ağustos 2012 tarihinde Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) yeni üyesi oldu. Toplam 18 yıl süren ve son on yılda Gürcistan ve Rusya arasında yaşanan sınır konusundaki anlaşmazlık yüzünden bloke edilen bir müzakere sürecinin ardından 16 Aralık 2011 tarihinde Vladimir Putin tarafından imzalanan antlaşmanın, gerekli onay süreçlerinin tamamlanması sonucunda yürürlüğe girmesiyle Rusya DTÖ’nün 156’ncı üyesi oldu.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN RUSYA’YA “PUSSY RİOT” TEPKİSİ

Moskova’daki Hamovniçeskiy Mahkemesi’nin 17 Ağustos 2012 tarihinde aldığı Pussy Riot adlı punk grubu üyelerini din düşmanlığı kaynaklı holiganlıktan suçlu bularak ikişer yıl hapis cezasına çarptıran kararı Avrupa Birliği tarafından tepkiyle karşılandı.

Devamını Oku

TİMOŞENKO’NUN TEMYİZ İSTEMİ UKRAYNA YÜKSEK YARGISINCA REDDEDİLDİ

Ukrayna eski Başbakanı ve muhalefet lideri Yulia Timoşenko’nun, kendisine verilen 7 yıl hapis cezası kararını temyiz başvurusu, Ukrayna Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildi.

Devamını Oku

26-31 AĞUSTOS DÜNYA SU HAFTASI OLARAK KUTLANDI

1991 yılından bu yana her sene 26-31 Ağustos tarihlerinde Stockholm’de gerçekleşen ve su, tarım, sağlık ve bağlantılı konuları ele alan Dünya Su Haftası Etkinlikleri, bu yıl “Su ve Gıda Güvenliği” teması altında düzenlendi.

Devamını Oku

AB ÇEVRE MEVZUATINA İKİ YENİ YÖNERGE EKLENDİ

Avrupa Birliği çevre mevzuatına ilişkin e-atık uygulamalarını düzenleyen, WEEE olarak da bilinen 2012/19/EC sayılı “Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya (AEEE) Konsey Yönergesi” ve SEVESO III olarak bilinen, 202/18/EC sayılı “Tehlikeli Maddelerle İlgili Büyük Kaza Risklerinin Kontrolüne İlişkin Konsey Yönergesi” 13 Ağustos 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Devamını Oku

AB ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİNDE KALİTE STANDARTLARI İLE İLGİLİ BİLDİRİ YAYINLADI

2-6 Temmuz tarihleri arasında Buenos Aires’te düzenlenen Uluslararası Zeytin Konseyi toplantısına (IOC) Avrupa Birliğini temsilen katılan heyet, Avrupa Birliği tarafından hazırlanan eylem planı doğrultusunda açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KÂĞIDIN AB EKOLOJİK ETİKETİ ALABİLMESİ İÇİN GEREKLİ KRİTERLERİ AÇIKLADI

Avrupa Birliği’nin ekolojik ürün etiketini (ecolabel) alabilmesi için kriterleri belirlenen son ürünlerden biri kağıt oldu.

Devamını Oku