İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23 ŞUBAT- 2 MART 2007

ULUSLARARASI ADALET DİVANI BOSNA SAVAŞI`YLA İLGİLİ KARARINI AÇIKLADI

Birleşmiş Milletlerin en yüksek yargı organı Uluslararası Adalet Divanı, 26 Şubat 2007 tarihinde Bosna Savaşı`yla ilgili kararını açıkladı.

Devamını Oku

MALTA 2008 YILINDA AVRO ALANI’NA KATILMAK İSTEDİĞİNİ AÇIKLADI

Malta, 27 Şubat 2007 tarihinde düzenlenen AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısında 1 Ocak 2008 tarihinde Avro Alanı’na katılmak üzere başvurusunu sundu.

Devamını Oku

AVRUPA BIRLIĞI’NIN ULAŞTIRMA POLITIKALARI İKLIM KONUSUNDA BAŞARISIZLIĞA UĞRADI

Avrupa Çevre Ajansı tarafından 26 Şubat 2007 tarihinde yayımlanan raporda ulaşımdaki talep artışının bu sektördeki sera gazı emisyon oranlarını düzenli olarak arttırdığı ve bu nedenle Birliğin Kyoto hedeflerini tehdit eder bir duruma geldiği bildirildi.

Devamını Oku

AB DÖNEM BAŞKANI ALMANYA DOĞRUDAN TICARET TÜZÜĞÜ’NÜN UYGULANMASIYLA İLGILI İZLENECEK PROSEDÜRÜ BELIRLEDI

AB Dış İlişkiler Konseyi 22 Ocak tarihinde, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Türk Toplumu ile doğrudan ticareti düzenleyen 26 Nisan 2004 tarihli Konsey Tüzüğü önersinin onaylanması çalışmalarının başlatılmasına karar vermişti. Bu çerçevede, Almanya Dönem Başkanlığı, Kuzey Kıbrıs ile doğrudan ticaretin başlatılmasına ilişkin Tüzüğün uygulanmasıyla ilgili izlenecek prosedürü 28 Şubat 2007 tarihinde Kuzey Kıbrıs Ad Hoc Grubu’na sundu.

Devamını Oku

DTÖ, AB’NİN ÇOK TARAFLI TICARET SISTEMI’NDEKI ÖNEMLI ROLÜNÜ YINELEDI

DTÖ-Ticaret Politikalarını Gözden Geçirme Organı, AB’nin ticaret politikalarını değerlendiren raporunu yayımladı.

Devamını Oku

AB FONLARI İLE 4 YILDA 2.2 MİLYAR AVRO KAYNAK SAĞLANACAK

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Bölümü Başkanı Dr. Holger Schröder, 27 Şubat tarihinde Avrupa Birliği Bilgilendirme Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, AB’nin Türkiye’ye yaptığı mali yardımın hızla arttığını belirterek, Birliğin 2007-2010 döneminde Türkiye’ye toplam 2.2 milyar Avro fon sağlayacağını belirtti.

Devamını Oku