İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 TEMMUZ 2012

TÜRKİYE İLE GÜNEY KORE ARASINDAKİ SERBEST TİCARET ANLAŞMASI 1 AĞUSTOS 2012 TARİHİNDE İMZALANACAK

 

T.C. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Güney Kore ile 1 Ağustos'ta Ankara'da Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanacağını açıkladı. Bakan Çağlayan, ''Türkiye'nin Uzak Doğu'daki ilk Serbest Ticaret Anlaşması olacak bu anlaşma ile ihracatçıların Kore pazarında AB ve ABD'li ihracatçılarla eşit koşullarda rekabet etme imkanına kavuşacağını'' belirtti.

 

Ekonomi Bakan Çağlayan, Güney Kore ile başlatılan STA müzakerelerinde sona gelindiğini, müzakereler sonucunda oluşturulan ''Türkiye Cumhuriyeti ile Kore Cumhuriyeti Arasında Serbest Ticaret Alanı Tesis Eden Çerçeve Anlaşma'' (Çerçeve Anlaşma) ve ''Türkiye Cumhuriyeti ile Kore Cumhuriyeti Arasında Mal Ticareti Anlaşması''nın 1 Ağustos'ta Ankara'da imzalanacağını duyurdu.

 

Söz konusu anlaşmaların, her iki tarafın da iç onay süreçlerini tamamlamalarının ardından yürürlüğe gireceğini kaydeden Çağlayan, anlaşmaların yürürlüğe girmesiyle birlikte, Türkiye aleyhine 1'e 12 oranında seyreden dış ticaret açığının dengeli bir yapıya kavuşturulması; iş adamları arasında işbirliği imkanlarının güçlendirilmesi ve Türkiye'deki Kore yatırımlarının artırılmasının hedeflendiğini anlattı.

 

Bakan Çağlayan, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

 

''Anlaşmaya göre, taraflar 10 yılın sonunda tüm tarife satırlarının yüzde 90'ında gümrük vergilerini sıfırlayacaklar. Türkiye'nin Kore'ye halihazırdaki ihracatının yüzde 93'ü anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Kore'ye vergisiz olarak gerçekleşecektir. Kore tarafı ticarete konu ürünler bakımından söz konusu oranı ancak 7 yılın sonunda yakalayabilecektir.

 

İmzalanacak anlaşma Türkiye'nin Uzak Doğu'daki ilk STA'sıdır. Bu anlaşma ile 2011 yılı rakamları ile dünyadan 524 milyar dolarlık ithalat hacmi bulunan Kore pazarına tercihli giriş imkanı elde edilecektir.

 

1 Temmuz 2011 tarihinde yürürlüğe giren AB – Kore STA'sı ve 15 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe giren ABD – Kore STA'sının ardından, ülkemiz ihracatçılarına Kore pazarında AB ve ABD'li ihracatçılarla eşit koşullarda rekabet etme imkanı sağlanacaktır.''