İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 TEMMUZ 2012

AVRUPA KOMİSYONU YUNANİSTAN’A DESTEĞİN DEVAM ETTİĞİNİ AÇIKLADI

Yunanistan’ın AB tarafından sağlanan mali yardım karşılığında yerine getirmesi gereken reform programının gerisinde kaldığının belirlenmesi ve ülkenin borçlarının çevrilebilirliğine ilişkin artan kaygılar üzerine Avrupa Komisyonu tarafından 23 Temmuz’da yapılan açıklamada,  ülkenin Avro Alanı’nda kalacağı ve kalması gerektiği belirtildi. Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’ndan oluşan üçlüden (troyka)  yetkililerin yer aldığı bir heyet, durum tespiti için ülkeye gitti. Heyet, ülkenin yürüttüğü yapısal uyum programında kaydedilen ilerlemeyi inceledikten sonra ülkeye sağlanan yardımın bir sonraki diliminin verilip verilmeyeceğine karar verecek. Heyetin çalışmalarını tamamlamasından sonra yardım taksiti için onay verildiği takdirde ödeme, en erken Eylül ayında gerçekleşebilecek.  Yunanistan Hükümeti bu yıl Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleşen genel seçimler nedeniyle taahhütlerinin gerisinde kaldıklarını açıkladı.

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Stournaras troyka heyetiyle yeni kemer sıkma önlemleri üzerinde çalışıyor. Yunanistan’ın, gelecek iki yılda 11,5 milyar Avro tasarruf sağlaması ve ilave 3 milyar Avro kamu geliri temin etmesi gerekiyor.

26 Temmuz’da Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüşen Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso Komisyon’un Yunanistan’ı desteklemeye devam edeceğini, Yunanistan’ın da başta özelleştirme olmak üzere taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Yunanistan Başbakanı Samaras ise ülkesinin uluslararası yardım programının koşullarına uyacağını açıkladı. Barroso, Yunanistan’ın katlandığı fedakarlıkları gördüklerini bunların oldukça zor ve adaletsiz gibi görünmekle birlikte ekonomik programın uygulanmamasının ülkeye maliyetinin çok daha fazla olduğunu ifade etti. AB yapısal fonlarından da 12 milyar Avro’nun büyüme ve istihdam yaratmak üzere ülkeye sağlanacağını belirten Barroso herkesin aynı gemide olduğuna işaret etti.