İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 TEMMUZ 2012

AVRUPA BİRLİĞİ LİBOR SKANDALINA KARIŞAN BANKALAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Avrupa kamuoyunda ‘Liborgate Skandalı’ olarak bilinen ve gösterge banka faizlerinin küresel ölçekte belirlenmesinde manipülasyon yapmakla suçlanan bazı işlemcilerin tutuklanması için ABD ve AB yetkili savcılarının harekete geçtiği bildirildi. İsmini Londra Bankalar arası Para Piyasasında, kredibilitesi yüksek bankaların birbirlerine ABD doları üzerinden borç verme işlemlerinde uyguladıkları faiz oranı olan ‘Libor’dan alan skandalın ABD’den Avrupa’ya sıçramasıyla birlikte Avrupa Birliği’nin de skandala adı karışan AB bankalarına karşı yasal işlem başlatmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Avrupa Birliği yetkilileri bireylere karşı getirilecek cezai suçlamaların, denetleyicilerin bankalara karşı alacakları önlemleri etkilemeyeceğini, ancak bankaların bu skandalın bir işlemciler çetesinin kendi kendilerine yaptıkları yolsuzluktan ibaret olmadığını ortaya koyacağını belirttiler. Soruşturmanın Avrupa’da yürütülen bölümü hakkında yorumda bulunan AB yetkilileri Avrupa'daki denetim kurumlarının birkaç Avrupa bankasından bir grup işlemcinin Libor ve diğer faiz oranlarını manipüle etme girişimlerine odaklandıklarını ifade etti. AB yetkilileri,  denetimcilerin işlemciler arasındaki e-posta akışını incelediklerini ve sanıkların oranlarla oynayarak para kazanmak için nasıl işbirliği yaptıklarının tam bir tablosunu ortaya çıkarmaya yaklaştıklarını da sözlerine ekledi.

Bilindiği üzere Barclays, UBS ve Citigroup de dahil olmak üzere birçok ABD ve AB bankalarında çalışan veya bu kurumlardan ayrılmış olan bir düzineden fazla bankacı hakkında suç duyurusunda bulunulmuş ve soruşturma başlatılmıştı. İngiliz bankası Barclays, Haziran 2012’de  bazı mensuplarının 2005-2009 yılları arasında önemli faiz oranlarını manipüle ettikleri yolundaki suçlamaları resmen kabullenmemekle birlikte, uzlaşma amacıya 453 milyon dolarlık tazminat ödemeyi kabul etmişti.