İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 TEMMUZ 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Cuma akşamı yapılan açılış töreni ile başlayan Londra Olimpiyatları dünya ve Avrupa gündeminde iyimser bir havanın esmesine neden oldu. 12 Ağustos’a kadar sürecek olan Olimpiyatlarda 205 ülkeden 10.000den fazla sporcu yarışacak. Barışı ve insanlığın bütünlüğünü çağrıştıran ve sloganı Citius, Altius, Fortius (daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü) olan Olimpiyatlar dahi çetrefil sorunların üstesinden gelemedi ne yazık ki. Avrupa Birliği ve Türkiye’nin gündeminde Suriye’nin en büyük ikinci kenti Halep’e de sıçrayan çatışmalar ve başta Yunanistan olmak üzere birçok AB üyesi ülkede etkisini artarak hissettiren mali kriz vardı. Krizle mücadele amacıyla başta İspanya olmak üzere birçok AB ülkesi bir yandan daha kapsamlı kemer sıkma politikalarına yönelirken diğer yandan da söz konusu politikaların da körüklediği artan işsizlikle baş etme mücadelesini yoğunlaştırdı.

Devamını Oku

TÜRKİYE İLE GÜNEY KORE ARASINDAKİ SERBEST TİCARET ANLAŞMASI 1 AĞUSTOS 2012 TARİHİNDE İMZALANACAK

T.C. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Güney Kore ile 1 Ağustos`ta Ankara`da Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanacağını açıkladı. Bakan Çağlayan, ``Türkiye`nin Uzak Doğu`daki ilk Serbest Ticaret Anlaşması olacak bu anlaşma ile ihracatçıların Kore pazarında AB ve ABD`li ihracatçılarla eşit koşullarda rekabet etme imkanına kavuşacağını`` belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU YUNANİSTAN’A DESTEĞİN DEVAM ETTİĞİNİ AÇIKLADI

Yunanistan’ın AB tarafından sağlanan mali yardım karşılığında yerine getirmesi gereken reform programının gerisinde kaldığının belirlenmesi ve ülkenin borçlarının çevrilebilirliğine ilişkin artan kaygılar üzerine Avrupa Komisyonu tarafından 23 Temmuz’da yapılan açıklamada, ülkenin Avro Alanı’nda kalacağı ve kalması gerektiği belirtildi.

Devamını Oku

AB’NİN İLK İNSAN HAKLARI ÖZEL TEMSİLCİSİ YUNANİSTAN ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANI STAVROS LAMBRİNİDİS OLDU

Yunanistan Eski Dışişleri Bakanı ve Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Stavros Lambrinidis, yeni oluşturulan AB İnsan Hakları Özel Temsilciği (EUSR for Human Rights) görevine atandı.

Devamını Oku

AVRUPA KONSEYİ AVRUPA’DA ARTAN MÜSLÜMAN KARŞITLIĞI HAKKINDA BİR UYARI MEKTUBU YAYIMLADI

Avrupa Konseyi’nin İnsan Haklarından Sorumlu Üyesi Nils Muiznieks Avrupa’da artan İslam karşıtlığının Müslüman göçmenlerin entegrasyonunu daha da zorlaştırdığı bulgusuna varan bir mektup yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ LİBOR SKANDALINA KARIŞAN BANKALAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Avrupa kamuoyunda ‘Liborgate Skandalı’ olarak bilinen ve gösterge banka faizlerinin küresel ölçekte belirlenmesinde manipülasyon yapmakla suçlanan bazı işlemcilerin tutuklanması için ABD ve AB yetkili savcılarının harekete geçtiği bildirildi.

Devamını Oku

AB’DEN KARBON PİYASASINI GÜÇLENDİRMEYE YÖNELİK ETS REFORMLARI

Avrupa Komisyonu 25 Temmuz 2012 tarihinde Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi (AB ETS) kapsamında, karbon piyasasındaki emisyon salma izinlerinin miktarını düşürmek için, ETS’nin üçüncü uygulama dönemi olan 2013-2020 yıl aralığına ilişkin açık arttırmaya sunulacak emisyon kotaları programında, değişiklik önerdi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ İLK ORGANİK ŞARAP HASADINI GERÇEKLEŞTİRECEK

Avrupa Birliği’nin yeni organik etiket sisteminin oluşturulması ile küresel organik şarap üretimine uyum sağlayabilmek ve bu alanda daha şeffaf olabilmek amacıyla düzenlenen kurallar çerçevesinde 2012 yılında ilk organik şarap hasadını gerçekleştireceği belirtildi. Avrupa Komisyonu, organik şarap üretimi konusundaki mevcut kuralların tüm şarap yapma sürecini; yani üzümün şarap haline gelmesine kadarki olan tüm süreci kapsamadığını ve yeni organik etiket ile çok sıkı kurallar altında organik şarap üretimi yapılacağını ifade etti.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ GSYİH’SININ SERBEST TİCARET ANLAŞMALARI İLE YÜZDE 2 ORANINDA ARTMASI BEKLENİYOR

Avrupa Komisyonu’nun 18 Temmuz 2012 tarihinde yayınladığı raporda, dış ticaretin serbestleştirilmesinin Avrupa Birliği’nin ekonomik büyümesi ve istihdamı üzerindeki etkileri incelendi. Söz konusu rapora göre, Avrupa Birliği Kasım 2010’ta açıkladığı yeni ticaret politikası stratejisinde belirlediği eylem planını uyguluyor.

Devamını Oku