İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-9 MART 2007

TÜRKIYE-AB KARMA İSTIŞARE KOMITESI’NIN 22. TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTIRILDI

Türkiye ve Avrupa Birliği’nden sivil toplum temsilcilerinin katıldığı ve 1-2 Mart 2007 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) toplantısında müzakere sürecindeki son durum ve bu süreçte sivil toplumun rolü ele alındı.

Devamını Oku

AVRUPA YATIRIM BANKASI, TÜRKİYE`DE İKİ TEMSİLCİLİK AÇMAYI KARARLAŞTIRDI

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) biri İstanbul’da diğeri Ankara’da olmak üzere iki temsilcilik açmayı kararlaştırdı.

Devamını Oku

EUROSTAT, DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KAPSAMINDA KADIN VE ERKEKLERE İLİŞKİN BİR RAPOR YAYIMLADI

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kurumu Eurostat, 5 Mart 2007 tarihinde AB-27’de kadın ve erkeklerin nüfus, doğurganlık, eğitim, bilgisayar bilgisi, istihdam ve işsizlik gibi farklı alanlardaki durumuna ilişkin bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

AB KONSEYI ZIRVE TOPLANTISI BAŞLADI

8-9 Mart 2007 tarihinde düzenlenen AB Konseyi Bahar Zirvesi’nde üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanları küresel ısınmayla mücadele, enerji ve Lizbon Stratejisi konularını görüşmek üzere bir araya geldi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKAN YARDIMCISI MARGOT WALLSTRÖM TÜRKİYE’DE TEMASLARDA BULUNDU

Avrupa Komisyonu’nun Kurumsal İlişkiler ve İletişim Stratejisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Margot Wallström, 7-9 Mart tarihlerinde Ankara ve İstanbul’u ziyaret etti.

Devamını Oku

AİHM’İN KSENİDES-ARESTİ KARARI TEMYİZE GİDİYOR

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye’ye karşı mülkiyet davası açan G. Kıbrıslı Myra Ksenides-Arestis, mahkemenin Aralık 2006’da verdiği kararın temyizi için, 8 Mart 2007 tarihinde mahkemenin temyiz niteliğindeki organı Büyük Daire`ye başvurdu.

Devamını Oku

AB İLE ABD TASLAK HAVACILIK ANLAŞMASI KONUSUNDA UZLAŞMAYA VARDI

ABD ve AB arasında 2003 yılında düzenlenen Transatlantik Zirvesi’nden müzakere edilen havacılık anlaşmasının taslağı üzerinde uzlaşmaya varıldı.

Devamını Oku

AB HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI İÇİN UYGULADIĞI ÖNLEMLERİ SIKILAŞTIRIYOR

Avrupa Komisyonu Havayolu taşımacılığı alanında uygulamaya koyduğu önlemleri sıkılaştırırken, kara listeyi de güncelledi. Böylece Avrupa Birliği’nde uçuş yapması yasak olan Havayolu şirketlerinin bulunduğu liste üçüncü defa gözden geçirilmiş oldu.

Devamını Oku

LOKMACI BARİKATI’NIN GKRY’DEKİ KISMI YIKILDI

G.Kıbrıs Rum Yönetimi, Lefkoşa`da KKTC ile Rum Kesimi arasında bulunan Lokmacı Barikatı`nın Rum tarafındaki duvarını yıktı.

Devamını Oku