İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 TEMMUZ 2012

BULGARİSTAN’DA MEYDANA GELEN BOMBALI SALDIRIDA 7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bulgaristan’ın Burgaz kentinde İsrailli turistleri taşıyan otobüste 18 Temmuz 2012 tarihinde meydana gelen terör saldırısı sonucunda aralarında Türk kökenli bir Bulgar vatandaşının da bulunduğu yedi kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov patlamadan sonra yaptığı açıklamada olayın faillerinin ve azmettiricilerinin yakalanması için her türlü çabayı göstereceklerini kaydederek terörist ve terör sempatizanlarının Bulgaristan’da barınmasına izin vermeyeceklerinin de altını çizdi. İsrail Hükümeti ile yakın bir işbirliği içinde olduklarını kaydeden Bulgaristan Başbakanı, Bulgar ve İsrailli yetkililerin ortak çabası ile faillerin en kısa zamanda ortaya çıkarılacağına olan inancını da dile getirdi.

Bulgaristan’da hayatını kaybeden İsrailliler hakkında bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da, saldırının ardında İran'ın olduğuna inandıklarını dile getirerek İran’ın olayla olan ilgisini kanıtladıktan sonra bu ülkeye çok sert bir karşılık vereceklerini sözlerine ekledi.