İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 TEMMUZ 2012

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI SURİYE’YE UYGULANAN YAPTIRIMLARI AĞIRLAŞTIRDI

23 Temmuz 2012 tarihinde bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları’nın gündemini Suriye’de 16 aydır sürmekte olan şiddet ve insan hakları ihlalleri, Libya’daki Ulusal Kongre seçimleri, bağımsızlığının birinci yılında Güney Sudan’daki durum,  AB’nin doğudaki komşularıyla ilişkileri, Mali’de giderek kötüleşen durum ve Zimbabve oluşturdu.

Suriye                                                                                                                                           

AB Dışişleri Bakanları, Suriye halkına şiddet uygulamaya devam eden, Birleşmiş Milletler ve Arap Ligi Ortak Temsilcisi Annan’ın planını ihlal eden ve BMGK’nin 2042 ve 2043 sayılı kararlarına uymayı reddeden Esad rejimini şiddetle kınadılar. İnsan hakları ihlallerinin faillerinin bulunması için uluslararası ve bağımsız bir soruşturma başlatılması gerektiğini belirten AB Dışişleri Bakanları, Esad rejimine sivil halka uyguladığı şiddete son vermesi ve barışçıl bir geçiş sürecine imkân vermesi çağrısını yinelediler.

AB Dışişleri Bakanları, Suriye'de barışın tesisi için bir geçiş hükümetinin kurulması yönünde 30 Haziran’da Cenevre’de toplanan uluslararası konferansta alınan karardan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Birleşmiş Milletler ve Arap Ligi Ortak Özel Temsilcisi Annan’ın çözüm çabalarına ve altı maddeli planına verdikleri desteği yineleyen AB Dışişleri Bakanları, geçiş planının uygulanması için destek verme taahhüdünde bulundular. Suriye’de demokratik bir geçiş sürecini desteklediklerini belirten AB Dışişleri Bakanları, bu geçişi zayıflatacak Beşar Esad’ın Suriye’nin geleceğinde yeri olmadığını kaydettiler.

19 Temmuz’da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Suriye’ye yaptırım öngören karar taslağının üçüncü kez Rusya ve Çin’in vetosu nedeniyle kabul edilememesinden duydukları üzüntüyü ifade eden AB Dışişleri Bakanları, Rusya ve Çin başta olmak üzere tüm BMGK üyelerini Esad rejimi üzerindeki baskıyı artırmak üzere birlikte hareket etmeye çağırdılar. AB Dışişleri Bakanları, görev süresi dolmak üzere olan Suriye’deki BM Gözlemci Misyonu’nun ülkedeki güvenlik durumu göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılması ve görev süresinin 30 gün uzatılması yönündeki kararı da memnuniyetle karşıladılar.

AB Dışişleri Konseyi toplantısında, Suriye’ye uygulanan silah ambargosunu sıkılaştırma kararı aldı. Dışişleri Konseyi’nin kararına göre, üye devletler silah ve iç baskı aracı olarak kullanabilecek teçhizat taşıdığından şüphe edilen ve varış noktası Suriye olan uçak ve gemileri denetlemekle yükümlü olacak. Bilindiği üzere, Avrupa Birliği Suriye’ye Mayıs 2011 itibariyle silah ambargosu uygulamakta.

AB Dışişleri Bakanları, ayrıca Esad rejimine destek veren 26 kişi için seyahat yasağı uygulama ve varlıklarını dondurma kararı aldı. Esad’a destek veren üç kuruluşun da varlıkları donduruldu. Şam yönetimine uygulanan yaptırımların 17’nci halkasını oluşturan kararlarla, şiddetin başladığı günden bu yana AB’nin uyguladığı yaptırımlara tabi kişi sayısı 155’e ulaşırken, 52 kuruluşun da mal varlıkları donduruldu.

Avrupa Komisyonu da 23 Temmuz 2012 tarihinde Suriye halkına sağladığı insani yardımı iki katına çıkardığını açıkladı. Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan 20 Milyon Avro’luk ek ödenek ile, Suriye halkına verilen toplam yardım miktarı 63 Milyon Avro’ya ulaştı. AB üye devletleri de Suriye’ye bugüne dek toplam 27,5 Milyon Avro insani yardım sağladılar.

Zimbabve

AB Dışişleri Bakanları, Zimbabve’nin demokratikleşme yolunda attığı adımlar karşısında ülkeye 2002 yılından bu yana uygulanan ve 112 kişi ve 11 kuruluşun tabi olduğu yaptırımları kaldırma kararı aldılar. Ancak, Devlet Başkanı Robert Mugabe AB’nin kara listesinde kalmaya devam edecek. Devlet Başkanı Mugabe ve Başbakan Tsvangirai arasındaki yapıcı diyaloğu memnuniyetle karşılayan AB Dışişleri Bakanları, 10 yıllık aradan sonra Zimbabve hükümetine doğrudan yardım sağlanması üzerinde uzlaştılar.

Libya

AB Dışişleri Bakanları, Libya’da 7 Temmuz’da gerçekleşen Ulusal Kongre seçimlerinin barışçıl bir ortamda gerçekleşmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler ve bu tarihi seçimlerin ülkenin demokratik gelişimi için bir temel oluşturmasını ümit ettiklerini belirttiler.