İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 TEMMUZ 2012

AB MALİYE BAKANLARI İSPANYA’NIN 100 MİLYAR AVRO’LUK KURTARMA PAKETİNİN 30 MİLYAR AVRO’SUNUN BU AY VERİLMESİ KONUSUNDA UZLAŞTI

10 Temmuz 2012’de bir araya gelen AB Ekonomi ve Maliye Bakanları, 28-29 Haziran AB Liderler Zirvesi’nde üzerinde uzlaşılan bankacılık alanında tek elden denetim mekanizması ve İspanya’ya yapılacak yardım konularını ele aldılar. Maliye Bankaları, bankacılık alanında ortak denetim mekanizması için gerekli mevzuat tasarılarının hızla hazırlanması ve 2012’nin sonuna kadar incelenip sonuçlandırılmasını talep ettiler.  Böylece bankacılık alanında birlik sağlanmasının uygulamaya geçirilmesi yönünde önemli bir adım atılmış olacak. İspanya’ya, bankalarının sermayelendirilmesi için sağlanacak yardım paketi üzerinde de anlaşmaya varıldı. Konuya ilişkin Mutabakat Zaptı’nın 20 Temmuz’da onaylanması bekleniyor. Diğer yandan, Yunanistan’a resmi yardım ve bu ülkeye ikinci kurtarma fonuna ilişkin düzenlemelerin Ağustos ayı sonuna kadar tamamlanması henüz beklenmiyor.

İspanya’ya 100 milyar Avro’ya kadar yardım sağlanması öngörülürken kesin yardım tutarı bu ülkenin bankalarına uygulanacak stres testleri sonucunda Eylül ayında belirlenecek. 20 Temmuz’da telekonferans yöntemiyle toplanarak görüşen Avro Alanı Maliye Bakanları İspanya bankalarının yeniden sermayelendirilmesi için sağlanacak yardım paketi üzerinde anlaştılar ve mutabakat zaptı hazırlandı. Varılan anlaşma sonucu, yardımın ilk dilimi olarak İspanyol bankalarının acil ihtiyaçlarının karşılanması için Avrupa Mali İstikrar Fonu’ndan (EFSF) 30 Milyar Avro, Temmuz sonuna kadar serbest bırakılacak.  Yunanistan’ın durumu ise Eylül ayında görüşülerek karara bağlanacak.

Avrupa İstikrar Mekanizmasının devreye girmesine kadar, önce Avrupa Mali İstikrar Fonu (EFSF) tarafından desteklenecek olan İspanya’nın programı, bankacılık sisteminin yeniden düzenlenmesi ve İspanyol mali mevzuat sisteminde değişiklikler getirilmesini içeriyor. 2009’dan beri aşırı kamu açığı prosedürüne tabi olan İspanya’nın, GSYİH’sının yüzde 8,9’u düzeyindeki kamu açığını 2012’de yüzde 6,3’e, 2013’te yüzde 4,5’e ve 2014’te yüzde 2,8’e düşürmesi gerekiyor. Avrupa Konseyi bu ülkeye uygulanan prosedür kapsamında söz konusu ülkenin aşırı açığını düzeltmesi için alması gereken önlemleri revize ederek bu ülkeye, kamu açığını düzeltmesi için verilmiş olan sürenin 2014’e kadar uzatılmasına karar verdi. 

Gelecekte Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM), Avro Alanı’nda Avrupa Merkez Bankası yönetiminde etkin bir denetim mekanizması kurulduğunda üye ülke hükümetlerinin garantisi olmadan AB bankalarına doğrudan sermaye sağlayabilecek. Ortak denetim mekanizması teklifinin Avrupa Komisyonu tarafından Eylül ayında verilmesi bekleniyor.

Toplantıda ayrıca, ESM’nin başına, halen Avrupa Mali İstikrar Fonu’nun başkanı olan Almanya'dan Klaus Reglig'in getirilmesi kararlaştırıldı. Jean-Claude Juncker de yeniden Avrupa Merkez Bankası başkanlığına seçildi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) ile Avrupa Finansal İstikrar Fonu arasında teknik aracılık anlaşması imzalandı. Böylece Avrupa Merkez Bankası EFSF adına tahvil piyasalarına müdahale edecek ve AMB’nin bilançosu etkilenmezken bütün finansal risk ve getiriler EFSF’nin bilançosuna geçecek. Avrupa Merkez Bankası, ESM devreye girdiğinde bu fon ile de benzer bir anlaşma yapacak.