İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 TEMMUZ 2012

AVRUPA KOMİSYONU, JAPONYA İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İÇİN MÜZAKERELERİN BAŞLATILMASINI ÖNERDİ

Avrupa Komisyonu, 18 Temmuz 2012 tarihinde AB Üye Devletleri’nden Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin başlatılmasına onay vermelerini istedi. Ekim ayında düzenlenecek AB Konseyi Zirvesi’nde Üye Devletlerin onayıyla Avrupa Komisyonu’na Japonya ile ticari anlaşma müzakerelerini başlatma yetkisinin verilmesi bekleniyor. Bilindiği üzere, Mayıs 2011’de düzenlenen AB-Japonya Zirvesi’nde, Avrupa Birliği ile Japonya arasında bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasına yönelik hazırlıkların başlatılması kararı alınmıştı. Bunun üzerine, 2012 yılının Mayıs ayında, Avrupa Komisyonu, Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşmasına ilişkin “kapsamlaştırma çalışması“nın (scoping exercise) sonuçlandığını açıklamıştı.

Avrupa Birliği’nin Çin’den sonra Asya’daki ikinci en büyük ticaret ortağı olan Japonya, AB’nin en büyük altıncı ithalat ortağı konumunda. Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht, Avrupa Birliği ve Japonya arasında imzalanacak Serbest Ticaret Anlaşmasıyla, Avrupa Birliği’nin GSYİH’nın yüzde 0,8; Avrupa Birliği’nden Japonya’ya ihracatın yüzde 32,7; Japonya’dan Avrupa Birliği’ne ihracatın ise yüzde 23,5 oranında artmasını beklediklerini kaydetti.

Müzakereler kapsamında, Japonya’nın tarife dışı engellerinin, Avrupa Birliği tarafından uygulanan engellerle paralel olarak kaldırılması öngörülüyor. Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi De Gucht, demiryolu ve kentsel ulaşım konusunda hazırlanan yol haritalarının müzakerelerin başladığı tarihten sonra bir yıl içinde hayata geçirilemediği takdirde, Avrupa Komisyonu’nun müzakereleri askıya alabileceği yönünde uyarıda da bulundu.