İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 TEMMUZ 2012

AVRUPA KOMİSYONU AB FONLARININ KULLANIMINA İLİŞKİN 2011 YILI RAPORUNU AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, AB fonlarının kullanımında usulsüzlük ve sahtecilikle mücadele konusunda alınan önlemlere ilişkin yıllık raporunu 19 Temmuz 2012 tarihinde açıkladı. “AB’nin Mali Çıkarlarının Korunması” başlıklı rapora göre, 2011 yılında, AB fonlarının kullanımına ilişkin usulsüzlük ve sahtecilik vakalarında bir önceki yıla göre ciddi bir düşüş sağlandı.

2011 yılında, Avrupa Birliği bütçesini ilgilendiren usulsüzlük ve sahtecilik vakalarında 2010 yılına göre yüzde 35’lik bir düşüş kaydedildi. AB bütçesini oluşturan kalemler ayrı ayrı incelendiğinde, usulsüzlük ve sahtecilik şüphesi bulunan vakalarda en çok düşüşün yaşandığı kalemler; yüzde 66 oranında düşüşle tarım ve yüzde 41 oranında düşüşle uyum politikası oldu. Yaşanan düşüşte, AB fonlarının verilmesinde daha sıkı tedbirler ve kontrollerin uygulanmaya başlamasının yanı sıra, uyum politikası kapsamında programlama sürecinin bitmesi, tarım fonları için daha sistematik bir raporlama sisteminin uygulanmaya başlanmasının etkili olduğu belirtildi.

2011 yılında AB fonlarından 295 Milyon Avro’luk bir tutarın usulsüzlük ve dolandırıcılık vakalarından etkilendiği kaydedildi. AB bütçesinin yüzde 0,2’sine denk gelen bu tutarın, AB kurallarına göre geri alınması öngörülüyor.

Avrupa Komisyonu’nun Vergilendirme, Gümrük Birliği, Mali Denetim ve Sahteciliğin Önlenmesinden Sorumlu Üyesi Algirdas Šemeta, AB fonlarını etkileyen usulsüzlük ve dolandırıcılık vakalarındaki düşüşü memnuniyetle karşılarken, sahteciliğe karşı mücadelenin devam etmesi gerektiğinin altını çizerek, bu tür faaliyetlere karşı sıfır-tolerans politikası izlediklerini ve AB vatandaşı vergi mükelleflerinin tek sentinin bile boşa gitmemesi için gereken tüm önlemleri almaya devam edeceklerini belirtti.